Вчені розробили унікальний тест, що допоможе виявити рак легенів на ранній стадії
Київ • УНН
Вчені з Кембриджу розробили унікальний тест на сечу для виявлення "зомбі-клітин", що сигналізують про ранні стадії раку легенів. Тест успішно випробували на мишах і планують розпочати дослідження на людях.
Вчені розробили перший у світі тест на сечу, який може виявити перші ознаки раку легенів. Рак легенів часто діагностують на пізніх стадіях, що ускладнює його лікування. Однак науковці сподіваються, що раннє виявлення хвороби дозволить розпочати лікування на початкових етапах, що підвищить шанси пацієнтів на успішне одужання.
Про це пише УНН з посиланням на The Guardian.
Інноваційний тест шукає так звані "зомбі-клітини" — пошкоджені клітини, що можуть свідчити про наявність раку на ранніх стадіях. Дослідження вже успішно протестували на мишах, і вчені сподіваються почати випробування на людях найближчим часом.
Вчені з Кембриджського університету та Інституту раннього раку досліджували білки, що виділяються з сенесцентних клітин, яких часто називають "зомбі-клітинами", оскільки вони залишаються живими, але не здатні до росту та поділу. Ці клітини спричиняють пошкодження тканин, переробляючи навколишнє середовище, що сприяє виникненню ракових клітин.
Вчені розробили ін’єкційний сенсор, який взаємодіє з білками зомбі-клітин і випускає легко виявлений сполучник у сечу, що сигналізує про їхню присутність. Професор Лілія Фрук пояснила:
Ми знаємо, що перед появою раку відбуваються зміни в уражених тканинах. Однією з таких змін є накопичення пошкоджених клітин, які не досить пошкоджені, щоб бути видаленими, але достатньо, щоб випускати сигнали, які перепрограмовують тканину і роблять її ідеальною для розвитку раку
Вона додала, що вчені ідентифікували конкретний білок, що виділяється цими клітинами в тканинах легенів, і створили зонд, що розділяється на дві частини в їхній присутності. Одна частина зонду потрапляє в сечу через нирки, але стає занадто малою для виявлення. Проте її можна зробити видимою, додавши розчин срібла — той самий, що використовувався в аналогових фотоапаратах.
За допомогою цього тесту вчені можуть визначити, чи є в легенях клітини, що свідчать про ранні ознаки патологічних змін, які можуть призвести до раку. Науковці сподіваються, що цей метод стане дешевшою альтернативою дорогим скануванням, а також допоможе лікарям виявляти рак ще до появи явних симптомів.
Легеневий рак є найпоширенішою причиною смертності від раку в світі, щорічно забираючи життя близько 1,8 мільйона людей. Шанси на виживання у пацієнтів з пізніми стадіями хвороби, коли рак вже поширився, є дуже низькими.
Раніше
Спеціалісти дали поради з ранньої діагностики раку.