УНН з’ясував, як в Україні розподіляються донорські органи між пацієнтами
Київ • УНН
КИЇВ. 24 листопада. УНН. З початку 2021 року в Україні функціонує єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ), якою управляє Український центр трансплант-координації. Ця система повинна автоматично підбирати пари донор-реципієнт і тим самим забезпечувати оперативну трансплантацію органів. Але зафіксований УНН випадок піддає сумніву той факт, що все дійсно відбувається без участі людського фактора.
Деталі
Мова про розподілення донорського органу — печінки — у жовтні цього року.
У черзі на трансплантацію були зокрема пацієнтка державної лікарні та пацієнт приватної клініки “Оберіг”. УНН акцентує на тому, що стан пацієнтів суттєво відрізнявся, адже жінка була госпіталізована з діагнозом цироз печінки, рецидивні крововиливи з варикозних вен стравоходу і шлунка, а пацієнт клініки “Оберіг”, в той таки час, прогулювався Хрещатиком і навіть не очікував на таку швидку операцію.
При цьому донорський орган з незрозумілих причин дістався пацієнту “на ходу” з “Оберігу” замість “лежачої” пацієнтки з державної клініки.
До цього випадку директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль повідомляв, що стан пацієнта є одним з ключових критеріїв, і якщо у людини гірший стан, то вона отримує більше балів в системі, яка повинна запропонувати його кандидатуру в першу чергу.
Тож УНН ще раз звернувся до Центру та Дмитра Коваля з проханням роз’яснити ситуацію та назвати критерії, за якими в Україні розподіляються донорські органи.
У відповідь у Центрі знов підтвердили, що одним з визначальних критеріїв є “статус екстреності трансплантації” (за медичними показниками). І вже потім, якщо всі решта критеріїв збігаються, система має перевіряти тривалість перебування в листі очікування.
Для того, щоб не було сумнівів в екстреності трансплантації варто зауважити на тому, що саме в той злощасний день, 16 жовтня у пацієнтки державної лікарні було вікно можливості для пересадки печінки. Після того її стан суттєво погіршився і вже двічі їй не змогли провести операцію, ризики від якої більші, ніж ефект.
УНН сподівається, що цей прикрий випадок не стане на заваді трансплантації жінці довгоочікуваного органу і слідкуватиме за розвитком ситуації.