У НАБУ різко розкритикували “значні наукові здобутки” НААН

У НАБУ різко розкритикували “значні наукові здобутки” НААН

Київ  •  УНН

 • 9134 перегляди

Read in English

Детектив НАБУ Віктор Ярема розповів про корупційні схеми в держпідприємствах НААН із земельними ділянками. Втім, у справі проти ексміністра Сольського НАБУ спирається на сумнівний радянський документ.

Старший детектив Національного антикорупційного бюро України Віктор Ярема розкритикував "значні наукові здобутки" Національної аграрної академії та розповів, як направді держпідприємства академії заробляють на "сірих схемах". Про це він заявив у подкасті "Корупція vs НАБУ", пише УНН.

"НААН - це прямо величезна проблема, у неї починають землі забирати, бо це супер неефективна історія. Ви чули про якісь наукові здобутки?" - заявив Ярема.

Детектив розповів, що нерідко держпідприємства НААН, які управляють значними земельними ресурсами - від 3 до 5 тисяч га землі, насправді заробляють на здачі в "тіньову оренду" земельних ділянок.

"Ти приїжджаєш туди, на місце (де знаходяться землі якогось з держпідприємств НААН - ред.), а там немає ні штату нормального, працює 4 людини. Вони її обробляють по тіньових схемах. Якийсь великий аграрій заходить і схема дуже проста… от наприклад ти ДП, в тебе є 5 га землі, я до тебе приходжу і кажу - давай я буду обробляти, надавати послуги обробітку. Я надаю послуги і в тебе формується заборгованість перед мною певна, і логічно, що виростає велика купа врожаю, який коштує дуже дорого, але замість того, щоб його нормально облікувати і продати, щоб зі мною розрахуватися і отримати прибуток – ми беремо частину врожаю і просто в тупу вивозимо без обліку через фірму фіктивну, а потім ми ділимося. А по факту, ми занижуємо врожайність", - пояснив Ярема.

Іншою не менш важливою проблемою є ситуація, коли підприємства НААН десятиліттями не оформлювали документи на землю і, швидше за все, це було пов’язано з тим, що вони переслідували свої корисні цілі щодо незаконного використання "сірої" землі.

Однак, в одній зі справ НАБУ, що стосується спору за землю між учасниками АТО і держпідприємствами НААН, бюро зайняло неочікувану позицію. Замість захисту АТОвців, вони стали на сторону держпідприємств, які не маючи законних прав і документів хочуть відібрати землі у учасників бойових дій. У цій справі також фігурує ексміністр агрополітики Микола Сольський, який, будучи адвокатом, ще до своїх посад у держорганах, допомагав АТОвцям в оформленні земельних ділянок.

Цікаво, що НАБУ у своїх звинуваченнях проти Сольського спираються на копію документу радянського союзу, помальованого кульковою ручкою, оригінал якого ніхто не бачив - ні місцева влада, ні НААН, ні навіть самі антикорупціонери.

Саме на цей документ детективи НАБУ та прокурори САП посилаються у суді як доказ того, що державне підприємство "Іскра" мала право довічно користуватися землею "артілі сталіна", яку натомість приватизували воїни АТО. Це може свідчити про слабку доказову базу і туманні перспективи в суді для прокурора САП.