У МЗС України заявили про роль “третьої сторони” у розслідуванні Молдови викрадення Чауса
Київ • УНН
КИЇВ. 23 липня. УНН. У Міністерстві закордонних справ України заявили про роль “третьої сторони” у розслідуванні Молдови викрадення колишнього українського судді Миколи Чауса. Також в міністерстві наголосили, що Україна неодноразово заявляла про готовність до максимальної співпраці із Молдовою в справі Чауса. Про це журналісту УНН повідомили в пресслужбі МЗС України.
Цитата
“Україна неодноразово заявляла про готовність до максимальної співпраці із Молдовою в справі Миколи Чауса. Це питання обговорювалося як на рівні президентів, так і міністрів закордонних справ. Наша позиція чітка: всі обставини справи має встановити розслідування по лінії правоохоронних органів”, — повідомили в МЗС.
Деталі
У МЗС зазначили, що 12 травня Офіс Генерального прокурора України отримав клопотання Генеральної прокуратури Молдови про надання правової допомоги в рамках відкритої кримінальної справи. 17 травня українська сторона звернулася до молдовської із запитом на отримання додаткової інформації, без якої виконання міжнародно-правової допомоги було неможливим.
“На цьому тлі викликають здивування заяви про завершення розслідування в Молдові в односторонньому порядку. Логічне питання: а чи дійсно була зацікавленість у встановленні істини чи натомість було завдання реалізувати гучний політичний процес із заздалегідь визначеним результатом? Роль третьої сторони в цій ситуації очевидна. Її мета — дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію в Молдові та спробувати зруйнувати українсько-молдовські відносини”, — заявили у МЗС.
У міністерстві переконані, що встановлення всіх обставин в справі Миколи Чауса можливе лише при повній взаємодії української та молдовської сторін.
Що було раніше
Генеральний прокурор Молдови Александр Стояногло заявив, що розслідування справи стосовно “викрадення” українського екссудді Миколи Чауса в Молдові завершено.
Контекст
3 квітня 2021 року стало відомо, що в Молдові в Кишиневі викрали Миколу Чауcа.
Президент Молдови Майя Санду доручила провести розслідування цієї справи. Глава МВС Молдови Павел Войку заявив, що Чауса викрали іноземці, які вже перетнули кордон з Україною.
8 травня стало відомо, що Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактами викрадення екссудді Миколи Чауса і незаконного переправлення його через державний кордон.
17 травня цього року в Telegram-каналі з’явилося відеозвернення Чауса, про можливе викрадення якого повідомлялося з початку квітня. Він заявив, що планує повернутися в Україну і заперечив, що його викрали в 2021 році.
Про Чауса
У серпні 2016 року НАБУ порушило справу проти Чауса — слідство встановило, що суддя отримав хабар 150 тис. доларів готівкою, з яких 80 тис. сховав у дволітрову банку.
Однак без рішення парламенту відразу затримати суддю не змогли — через суддівський імунітет. Згодом Чаус перестав з’являтися на допити в НАБУ, його оголосили в розшук.
6 вересня того ж року Верховна Рада зняла недоторканність з Чауса, а Солом’янський райсуд Києва дозволив його затримати. Інтерпол оголосив Чауса в розшук в листопаді 2016 року, а через кілька місяців — 1 березня 2017 року — суддю затримали в Кишиневі.