У мережі з’явилися зображення нових китайських військових літаків
Київ • УНН
У мережі з'явилися фото двох нових китайських військових літаків із безхвостим дизайном та стелс-характеристиками. Більший літак має ромбоподібну форму з трьома двигунами, менший - більш традиційний вигляд.
У мережі з’явилися розмиті фотографії двох нових китайських військових літаків із характеристиками, притаманними стелс-технологіям (що знижують помітність об’єкта для радарів та інших засобів виявлення - ред.), передає УНН із посиланням на Reuters.
Зображення були опубліковані в п’ятницю, і експерти з питань оборони зазначають, що це явно передові розробки, хоча деталей недостатньо для остаточних висновків.
Обидва літаки мають безхвостий дизайн, тобто в них відсутні вертикальні стабілізатори, які зазвичай допомагають утримувати контроль. Стабільність таких літаків забезпечується комп’ютерами, які інтерпретують дії пілота.
Більший літак має приблизно ромбоподібну форму з трьома повітрозабірниками для двигунів: два розташовані вздовж фюзеляжу, а третій — зверху. Така конфігурація є вкрай незвичною. Менший літак має більш традиційний вигляд, але також без хвоста.
Обидва літаки відзначаються відсутністю кутів у 90 градусів, що є характерним для стелс-дизайну, спрямованого на зниження помітності для радарів.
Експерт Австралійського інституту стратегічної політики Еван Грем зазначив, що ці розробки демонструють готовність китайської авіаційної індустрії до експериментів та інновацій.
Він зазначив, що попри можливі переваги чи недоліки, це виглядає як дуже оригінальний дизайн. За його словами, це має спонукати США та їхніх союзників позбутися самовпевненості у тому, що вони завжди задають тон у військовій авіації.
Міністерство оборони Китаю наразі не надало коментарів із цього приводу.
Міністерство оборони США заявило, що "поінформоване про ці повідомлення", але утрималося від додаткових коментарів, окрім тих, що були викладені у їхньому щорічному звіті про китайську армію.
Літаки шостого покоління
США вже кілька років працюють над програмою Next Generation Air Dominance (NGAD), яка передбачає розробку винищувачів шостого покоління. Однак залишається неясним, як ця програма розвиватиметься за нової адміністрації президента США.
Європа та Азія працюють над окремим проєктом — Global Combat Air Programme, нещодавно оголосивши про створення спільної британсько-японської компанії.
Reuters підтвердило відео, на якому більший із китайських літаків пролітає над містом Ченду. Верифікація була здійснена шляхом порівняння розташування будівель, вивісок, логотипів та дерев із супутниковими зображеннями та архівними фото. Проте дату зйомки встановити не вдалося.
Представлені китайські літаки — не перші сучасні безхвості розробки. Американські стелс-бомбардувальники Northrop Grumman B-2 та B-21 мають "літаюче крило", а кілька безпілотних літаків, як-от Lockheed Martin RQ-170 і китайський CH-7, також не мають хвоста.
Жоден із нових китайських літаків поки що не отримав офіційного позначення. Незважаючи на їхню унікальність у порівнянні з іншими моделями китайського флоту, поки неможливо визначити, наскільки вони маневрові, швидкі або стелс-помітні. Також відсутня інформація про їхню авіоніку, необхідну для оцінки їхньої "наступності поколінь", зазначають п’ятеро експертів з питань оборони.
Австралійський аналітик Пітер Лейтон додав, що важко застосовувати стандартні категорії, такі як "п’яте покоління", до китайських літаків, адже їхні конструкції часто включають унікальні елементи, які потім не повторюються.
Китайські J-20 і J-35 також мають стелс-характеристики, але їхні можливості залишаються невідомими, і тільки J-20 перебуває на озброєнні.
Можливе послання для США
Китайські випробувальні польоти нових літаків над містами, де їх могли легко помітити, є "цікавим кроком", зауважила Келлі Гріко, старша наукова співробітниця американського Stimson Center.
Вона припустила, що Китаю може бути легше зрівнятися зі США в авіації, ніж у розробці безпілотників чи ракет.
Вона додала, що з огляду на те, що Пентагон активно обговорює майбутнє програми NGAD, важко не замислитися, чи це не спроба Пекіна вплинути на ці дебати.