У Фонді держмайна розповіли про тенденції на ринку нерухомості через пандемію COVID-19
Київ • УНН
КИЇВ. 2 жовтня. УНН. У Фонді державного майна розповіли про тенденції на ринку нерухомості України у зв’язку з кризою, спричиненою пандемією COVID-19. Зокрема, спостерігається зростання попиту на житлову нерухомість на вторинному ринку. Про це під час брифінгу сказав заступник Голови Фонду державного майна України Андрій Єгоров, передає УНН.
“Ми проаналізували інформацію з Єдиної бази даних звітів про оцінку і виявили певні тенденції, якими би ми хотіли з вами поділитися. При операціях з нерухомістю фізичних осіб робиться оцінка для цілей оподаткування, інформація зі звітів про оцінку вноситься до єдиної бази. Тобто, оцінювач завантажує в єдину базу інформацію і ми отримуємо статус „зареєстровано“... Потім при самій операції купівлі-продажу нотаріус перевіряє цей звіт і в нас з’являється значок „перевірено“, Що ми з вами бачимо. Ось я привожу вам порівняння восьми місяців 2019 року і восьми місяців 2020 року”, — сказав Андрій Єгоров.
Він зазначив, що звіти були перевірені, а це значить, що угоди відбулись.
“Ми бачимо певну сезонність (у 2019 році — ред.), зрозуміло, січень-лютий, і в червні трошки просідання. Але ми бачимо досить рівну картину з точки зору динаміки звітів, що перевірено нотаріусами. Що відбувалось у 2020 році. Певна сезонність відбувалась в січні-лютому, зрозуміло. Березень був самий звичайний, що відповідає 2019 року. А ось в четвертому місяці ми бачимо різке падіння угод. Зрозуміло, це початок коронавірусу, це введення обмежень, карантину. Кількість угод значно впала. Але вже в травні кількість угод почала зростати... Хочу звернути вашу увагу на ось ці два показники (в червні і липні зростання — ред.). Спершу з’явилась думка, що, мабуть, це ефект відкладеного попиту. Так, тобто у нас тут було деяке просідання, а тут відкладений попит, але ми в восьмому місяці бачимо, що дуже активний ринок, дуже багато угод”, — додав заступник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт повідомив про проблеми з відсутністю довіри до забудовників, через що люди обирають вторинний ринок замість “первинки”
За його словами, під час підготовки до презентації не було інформації за вересень, хоча там показники такі самі.
“Тобто, ми бачимо, що не дивлячись на коронакризу, яка в країні, в світі, попит на нерухомість значний і він перевищує ті об’єми, які було в 2019 році”, — сказав Андрій Єгоров.
Він додав, що понад 90% від зареєстрованих угод — це купівля квартир на вторинному ринку нерухомості та земельних ділянок. Ще 4% — це гаражі та комерційна нерухомість фізичних осіб.
Також він зазначив, що у 2019 році було досить рівне відрахування податків до пенсійного фонду, що становить 1% від угоди.
“Що ми спостерігаємо в 2020 році. Безумовно, падіння, як і тут (у продажах у квітні — ред.), надходжень, але дивіться — в травні в нас досить зростають самі об’єми, а нарахування менші. Тобто, ми розуміємо, що в травні вартість житлової нерухомості знизилась. Криза, невпевненість, невизначеність — тому це повпливало на саму вартість. Ми розуміємо, що це більш спекулятивний ринок, в кризу спекулянти скуповують нерухомість і саме цю тенденцію ми тут спостерігаємо. Але починаючи з червня вартість нерухомості почала зростати. І те, що ми бачимо вже у восьмому місяці — вартість нерухомості стала вище, аніж була на початку року. На це впливають, безумовно, і курсові коливання. Але ми можемо стверджувати, що ринок стабільний з точки зору вартості, а об’єми ринку зросли”, — додав чиновник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт заявив, що у наступному році ціни на “первинці” знижуватися не будуть
за його словами, під час аналізу також використовували дані з пенсійного фонду, які зазначали внески не тільки з продажу житлової нерухомості, а й комерційної нерухомості.
“... Отримали динаміку по, фактично, комерційній нерухомості. Тобто, це операції юридичних осіб, це комерційна нерухомість. І що ми з вами спостерігаємо — якщо житлова нерухомість, в неї було падіння, а потім вона пішла вверх і навіть збільшився об’єм ринку, то комерційна нерухомість трішки відновилась, а потім знов (впала — ред). Тобто, ринок комерційної нерухомості в країні не відновився у зв’язку з коронавірусом. Оцю тенденцію дуже просто пояснити — це дійсно економіка країни, тобто, це економічні важелі, які є на ринку”, — сказав Андрій Єгоров.
Він зазначив, що ситуацію з житловою нерухомістю можуть пояснити спеціалісти в цій сфері, але це пов’язано з поведінковою економікою.
Нагадаємо, УНН повідомляв, що на думку експерта за нерухомості, ринок відіграв своє.