Тривалий стрес веде до проблем з пам'яттю і проявів надмірної тривожності

Тривалий стрес веде до проблем з пам'яттю і проявів надмірної тривожності

Київ  •  УНН

 • 8265 перегляди

Read in English

Дослідники з'ясували механізм впливу тривалого стресу на пам'ять та тривожність. Експерименти на мишах показали, як стрес порушує здатність розрізняти нейтральні та негативні події.

Дослідження, опубліковане в Cell, являє собою справжній прорив, вважають вчені. Результати можуть допомогти в розробці методів лікування для людей із ПТСР.

Пише УНН з посиланням на Nature.

Стрес, що зберігається протягом тривалого часу і стає неконтрольованим, може мати серйозні наслідки для здоров'я, - наприклад порушити пам'ять і призвести до нападів паніки.

Нове дослідження, опубліковане в Cell, описує, як стрес порушує формування пам'яті. Рюїчі Шігемото, нейробіолог з Інституту науки і технологій Австрії в Клостернойбурзі вважає матеріал дослідження справжнім проривом. Результати можуть допомогти в розробці методів лікування для людей із ПТСР і тривожністю.

Довідково

Дослідження включало складний триступеневий експеримент на мишах. Спочатку вчені ввели деяких дорослих мишей у стресовий стан, зробивши їм ін'єкцію гормону стресу кортикостерону або утримуючи їх у маленькій трубці протягом 30 хвилин, що підвищило рівень кортикостерону в їхньому організмі.

Потім вони помістили мишей - одних у стресовому стані, а інших ні - в камеру і вмикали звук середньої висоти протягом 30 секунд, що було нейтральною подією. Після перерви мишей повернули назад у камеру і протягом 30 секунд відтворювали високочастотний свист, який закінчувався 2-секундним ударом по нозі, що імітувало страхітливу подію.

Щоб перевірити, як миші зберегли спогади про цей досвід, дослідники помістили мишей у нове середовище, а далі – спостерігали за реакцією.

Image

Непіддані стресу миші завмирали переважно тоді, коли чули високочастотний свист, тоді як піддані стресу миші завмирали у відповідь на обидва звуки, що свідчить про те, що вони не могли розрізнити нейтральні та страшні події.

ЗМІ: 80% українських дітей страждають від тієї чи іншої форми ПТСР29 вер. 2024, 16:02 • 24784 перегляди

Подальші експерименти розкрили ланцюжок подій у мозку, які створили більшу енграму (біохімічну зміну, що виникає внаслідок зовнішньої стимуляції) у стресованих мишей.

У відповідь на негативний спогад створюється невелика енграма.

Це схоже на оксамитову мотузку в нічному клубі: вона пропускає лише певні нейрони в нічний клубі. .. Але під час стресу збуджуючі нейрони накачують мозок нейромедіатором, відомим як ендоканабіноїд. Це призводить до формування більших енграм. Іншими словами, оксамитова мотузка опускається, і багато нейронів можуть потрапити до цього ексклюзивного клубу

- пояснює Шина Джосселін, нейробіолог із Дитячої лікарні для хворих у Торонто.
Image

Команда змогла повернути назад вплив стресу на формування пам'яті за допомогою двох препаратів, один з яких схвалений для переривання ранньої вагітності, міфепристон. Але дослідники попереджають, що ці ліки мають побічні ефекти за межами мозку, і поки навряд чи будуть корисними для людей.

Дослідження показують, що сон насправді може допомогти вам ухвалювати правильні рішення13 лист. 2024, 07:52 • 107327 переглядiв