Суд відмовився скасувати арешт документів, які пов'язують банк "Південний" зі схемою продажу майна терміналу "Олімпекс"
Київ • УНН
Суд відмовився скасувати арешт документів, які пов'язують банк "Південний" зі схемою продажу майна терміналу "Олімпекс".
Київський апеляційний суд відмовився скасувати арешт на документи, вилучені під час обшуку в банку "Південний" в межах кримінального провадження щодо протиправного виведення активів терміналу "Олімпекс", що належали компаніям одеських бізнесменів Сергія Грози і Володимира Науменка, пише УНН.
"Досудовим розслідування встановлено, що 13 лютого 2023 року за попередньою змовою службовими особами і бенефіціарними власниками ТОВ "Санолта Корм", ПАТ "Акціонерний Банк "Південний" та ТОВ "Олімпекс Купе Інтернешнл" з недотриманням визначеного ЗУ "Про іпотеку" строку на виконання порушеного зобов'язання здійснено протиправне виведення активів із власності ТОВ "Олімпекс Купе Інтернешнл" перед початком процедури банкрутства товариства, а саме за явно заниженою ціною, незаконно відчужено зерновий термінал (ПЗТ) з обсягом одночасного зберігання до 190 тис. тонн…", - ідеться в ухвалі суду.
У вересні минулого року правоохоронці провели обшук у банку "Південний" в Одесі, під час якого вилучили низку документів. Зокрема, були вилучені угоди про кредитування з компаніями, що входять до агрохолдингу Грози і Науменко GNT Group – ТОВ "Ферко", ТОВ "Вторметекспорт", ТОВ "Металзюкрейн Корп Лтд" та ТОВ "Олімпекс Купе Інтернешнл". Також слідчі вилучили договір куплі-продажу активів зернового терміналу між банком та ТОВ "Санолта Корм", акти прийому-передачі активів та інші документи.
Колегія суддів Київського апеляційного суду вирішила, що вилучене майно було арештоване судом першої інстанції обґрунтовано, і відмовила банку "Південний" у скасуванні арешту.
Нагадаємо
Раніше УНН розповідав, що банк "Південний", імовірно, допоміг одеським бізнесменам Сергію Грозі та Володимиру Науменку незаконно переоформити половину зернового терміналу "Олімпекс" у 2023 році на підконтрольну їм компанію.
У листопаді 2019 року агрохолдинг Грози і Науменка GNT Group взяв 75 млн доларів кредиту в американського інвестиційного фонду на розвиток терміналу "Олімпекс". Як заставу за кредитом бізнесмени передали фонду половину зернового терміналу. Погасити позику вони мали до 5 грудня 2021 року. Водночас усі дії із заставним майном Гроза і Науменко мали погоджувати з кредитором.
Гроза і Науменко взяли кредит ще й в українському банку і таким чином намагалися убезпечити своє майно від претензій американського кредитора. При цьому американський фонд вони вирішили до відома не ставити. У 2020 році за допомогою, зокрема, ТОВ "Ферко" і ТОВ "Вторметекспорт", які входять до складу агрохолдингу GNT Group Грози і Науменка, вони отримали 17,5 млн доларів кредиту в банку "Південний". Заставою за позикою стали ті самі пів терміналу, права на які вже були в американців.
Згідно із законодавством, перед тим, як видавати кредит, "Південний" мав перевірити права на майно, що передавалося в заставу. Адже кілька разів закладати майно заборонено.
На початку 2023 року банк "Південний" почав терміново вимагати повернення кредиту, термін якого мав закінчитися 31 липня 2024 року. Компанії Грози та Науменка отримали вимогу українського банку повернути борг у січні 2023 року і мали 30 днів на її виконання. Але "Південний", не чекаючи закінчення цього терміну, що є порушенням закону "Про іпотеку", почав процедуру стягнення.
У цей момент уже було рішення суду, яке забороняло відчуження майна терміналу. Окрім того, усе майно терміналу перебувало під арештом у межах кримінальної справи проти Грози і Науменку. Але це не завадило приватному нотаріусу Дмитровій Т. перереєструвати право власності на майно.
"Південний" продав половину "Олімпексу" всього лише за 4,3 млн доларів компанії "Санолта Корм" (група Sunolta).
Після цього майно перепродали ще раз компанії "Аттолло Гранум", яка також входить до групи Sunolta і була спеціально створена за кілька тижнів до угоди.
"Аттолло Гранум", зі свого боку, передала пів терміналу в заставу під 130,8 тисячі доларів іпотеки ТОВ "Озірки", яке, за даними ЗМІ, також контролюють Гроза і Науменко.
Таким чином майно "Олімпексу" виявилося закладеним тричі, а Гроза і Науменко зберегли над ним контроль.