"Скіфське золото" повертається в Україну: Нідерланди скасували борги за зберігання артефактів

"Скіфське золото" повертається в Україну: Нідерланди скасували борги за зберігання артефактів

Київ  •  УНН

 • 21386 перегляди

Read in English

Нідерланди анулювали борги за зберігання "скіфського золота", українські артефакти невдовзі опиняться вдома

Музей у Нідерландах скасував борги за зберігання "скіфського золота", українські артефакти скоро будуть вдома, повідомили у середу у Міністерстві культури та інформаційної політики (МКІП), пише УНН.

МКІП та музей Алларда Пірсона досягли офіційних домовленостей про умови повернення експонатів Музейного фонду України з чотирьох кримських музейних установ. З 2014 року вони експонувалася на виставці "Крим – золотий острів у Чорному морі" в археологічному музеї Амстердамського університету.

- повідомили у МКІП.

Деталі

Як вказано, підписано відповідний документ між сторонами.

Музейні предмети включають колекції Кримських республіканських установ "Центральний музей Тавриди", "Керченський історико-культурний заповідник", "Бахчисарайський історико-культурний заповідник" та Національного заповідника "Херсонес Таврійський". 

"Одним із надважливих моментів для держави Україна стала відмова музею Алларда Пірсона від стягнення з української сторони вартості за девʼятирічне зберігання наших музейних предметів. Це позиція Нідерландів, яку ми вважаємо благородним та гідним вчинком країни-партнера", - вказали у МКІП.

Т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв висловив вдячність музею Алларда Пірсона за зберігання колекцій протягом 9 років, а також за "рішення нідерландської сторони не стягувати витрати за зберігання музейних експонатів", вказали у міністерстві.

Image

Доповнення

У червні 2023 року Верховний суд Нідерландів постановив, що "скіфське золото", після років судової тяганини, мають повернути Україні.

"Скіфське золото" - колекція з більш ніж 2 тис. предметів, які використовувалися для оформлення виставки "Крим: золото і секрети Чорного моря", що проходила з лютого по серпень 2014 року у Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.

Невизначена ситуація з нею виникла після окупації москвою українського Криму в березні 2014 року. Свої права на експонати, вивезені з півострова, заявили музеї окупованого Криму і Україна. У зв’язку з цим Університет Амстердама, який курирує роботу Музею Алларда Пірсона, призупинив процедуру передачі цінностей до досягнення домовленості між сторонами або вирішення питання в юридичному порядку.

14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама оголосив рішення щодо необхідності повернути експонати Україні.

Суд визнав, що предмети спірної музейної колекції є культурними цінностями, які незаконно перебувають на території Нідерландів. Суд наголосив, що музейні артефакти належать державі Україна, яка має право вимагати повернення музейної колекції на підставі положень Конвенції ЮНЕСКО.

Однак, рішення оскаржили. Апеляційний суд Амстердама 11 березня 2019 року розпочав розгляд апеляційної скарги музеїв окупованого Криму за рішенням про повернення в Україну "скіфського золота".

У жовтні 2021 року апеляційний суд в Амстердамі після 7 років розгляду справи в судових інстанціях ухвалив рішення про "скіфське золото" на користь України.