Ручне регулювання ринку ліків може погіршити доступ пацієнтів до препаратів - БФ "Пацієнти України" (відео)
Київ • УНН
Законопроєкт №11493 пропонує обмежити закупівлі ліків одним дистриб'ютором до 15% від загального обсягу. Експерти попереджають про можливе зменшення асортименту та проблеми з постачанням медикаментів.
Ручне регулювання фармацевтичного ринку, яке хочуть запровадити шляхом внесення змін до законопроєкту №11493, може суттєво обмежити доступ українців до ліків і створити штучні проблеми з постачанням. Про це заявила виконавча директорка БФ "Пацієнти України" Інна Іваненко на пресконференції, повідомляє кореспондент УНН.
За її словами, запровадження обмежень на обсяг закупівель препаратів одним дистриб’ютором у розмірі не більше 15% від загального обсягу є ручним регулюванням ринку і не відповідає світовій практиці.
"Ми дуже сильно переживаємо за те, щоб ці зміни не вплинули негативно на доступ пацієнтів до ліків. Тому що от таке квотування в ручну, з боку держави – це ручне регулювання ринку. Тобто там не більше ніж 15% може закуповувати від виробника дистриб’ютор і продавати в аптеку, такого ніде в світі не було. Я знаю, що наші міжнародні організації, які надають технічну допомогу, МОЗ вже робили навіть аналіз, чи є в світі така практика. В цивілізованих країнах немає, там ринок сам себе регулює і це – найкращий механізм, тому що природня конкуренція вона найкраще знижує ціни", - зазначила Інна Іваненко.
Експертка також висловила занепокоєння, що введення квот може призвести до зменшення асортименту ліків в аптеках, а також створити бар'єри для доступу пацієнтів до важливих препаратів.
"Навіть є загроза, що цей доступ (до ліків – ред.) може погіршитися, тому що ми штучно зараз будемо затягувати на ринок невідомих дистриб’юторів, які можливо не матимуть спроможності навіть 15% поставити в аптеку", - підкреслила вона.
На її думку, у цьому питанні потрібен зважений підхід, щоб запропоновані зміни не завдали шкоди пацієнтам.
"Тому я дуже сильно переживаю, що наш асортимент в аптеках зменшиться. На ціну препаратів це може ніяк не вплинути, тому що націнка дистриб’ютора вона є найменшою у формуванні ціни на лікарський засіб. Вона є дуже несуттєвою і не робить погоди взагалі", - наголосила Іваненко.
Контекст
Наприкінці листопада Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №11493 про внесення змін до закону України "Про лікарські засоби". Його первинна мета — спрощення реєстрації ліків для централізованих закупівель. Однак зміни, які планують внести до другого читання, викликали суттєве занепокоєння у фармацевтів та профільних асоціаціях.
Учасники фармацевтичного ринку попереджають про значні негативні наслідки для фармацевтичної галузі та суспільства загалом: погіршення доступності медпрепаратів та їхнє суттєве подорожчання. Експерти галузі звертаються увагу на те, що застосування е-каталогу до відносин між виробником/імпортером лікарських засобів та аптечною мережею створить додаткову бюрократію та може викликати затримки у постачанні ліків. А пропозиція щодо обмеження збуту продукції одному суб’єкту господарювання до 15% викликає побоювання, що аптеки не зможуть отримувати достатній запас ліків, унаслідок чого покупці зіштовхнуться зі штучним дефіцитом.
Окрім того, експерти фармринку занепокоєні тим, що процес підготовки цих змін може мати ознаки корупційної складової, спрямованої на лобіювання інтересів окремих фармацевтичних гравців, а самі поправки призведуть до втрати податкових надходжень.
На засіданні 9 грудня Комітет з питань здоров’я нації планував розгляд скандальних правок до законопроєкту №11493, однак завдяки активній позиції учасників фармринку це питання перенесли. Однак, учасники фармринку побоюються, що розгляд змін перенесли навмисно, щоб "протягнути" їх, коли трохи стихне обурення професійної спільноти і не буде часу для всестороннього обговорення. Як стверджують співрозмовники агентства, розгляд перенесли на 19 грудня і, можливо, комітет буде проведено вранці, а далі правки до закону скерують безпосередньо до зали ВР і того ж дня проголосують.