Путін заявив, що анексія Литви, Латвії та Естонії Радянським Союзом - відповідала "нормам міжнародного права"
Київ • УНН
КИЇВ. 19 червня. УНН. Президент Російської Федерації Володимир Путін у своїй статті “75 років Великої Перемоги: спільна відповідальність перед історією і майбутнім”, опублікованій на сайті Кремля — заявив, що анексія Радянським Союзом Литви, Латвії та Естонії нібито “відповідала нормам міжнародного права” того часу, зазначає УНН.
“Восени 1939 року, вирішуючи свої військово-стратегічні, оборонні завдання, Радянський Союз почав процес інкорпорації Латвії, Литви та Естонії. Їх вступ до СРСР був реалізований на договірній основі, за згодою обраної влади. Це відповідало нормам міжнародного і державного права того часу”, — заявив Путін.
Глава Кремля також написав, що: “Крім того, Литві в жовтні 1939 року були повернуті місто Вільно і прилегла область, що раніше входили до складу Польщі. Прибалтійські республіки в складі СРСР зберегли свої органи влади, мову, мали своє представництво в радянських вищих державних структурах”.
У своїй статті російський президент вирішив відзначити: “Попросив підняти з архівів весь масив матеріалів, пов’язаних з контактами СРСР і Німеччини в драматичні дні серпня і вересня 1939 року. Як свідчать документи, пункт 2 Секретного протоколу до Договору про ненапад між Німеччиною і СРСР від 23 серпня 1939 року встановлював, що у разі територіально-політичної перебудови областей, які входять до складу Польської держави, межа сфер інтересів двох країн повинна „приблизно проходити по лінії річок Нарева, Вісли і Сяну“. Іншими словами, в радянську сферу впливу потрапляли не тільки території, на яких проживало переважно українське і білоруське населення, а й історичні польські землі межиріччя Бугу та Вісли. Про цей факт далеко не всі зараз знають”.
“Лише коли стало остаточно ясно, що Велика Британія і Франція не прагнуть допомагати своєму союзнику, а вермахт здатний швидко окупувати всю Польщу і вийти фактично на підступи до Мінська, було прийнято рішення ввести вранці 17 вересня військові з’єднання Червоної Армії в так звані східні креси — нині це частини території Білорусі, України і Литви”, — додав Путін, коментуючи анексію СРСР ряду територій.
Додамо, подібна риторика щодо Прибалтики звучить у Москві давно, зокрема — восени 2019 року МЗС РФ заявляло, що Латвія в радянські роки “володіла всім необхідним”, що б перетворитися в самостійну державу.
Подібні слова прозвучали після протесту міністерств закордонних справ Латвії і Литви проти салюту в Москві на честь звільнення Каунаса і Риги від німецьких військ.