Протягом десятиліття глобальне потепління може викликати "переломні моменти", які матимуть катастрофічні наслідки для всього світу - вчені

Протягом десятиліття глобальне потепління може викликати "переломні моменти", які матимуть катастрофічні наслідки для всього світу - вчені

Київ  •  УНН

 • 26738 перегляди

Read in English

У звіті, який склали понад 200 вчених зі всього світу, розглядаються п'ять "переломних моментів", пов'язаних з глобальним потеплінням. Вони включають втрату льодовикового покриву та вимирання коралових рифів, та вимагають термінових глобальних дій для запобігання незворотній шкоді.

Глобальне потепління більше, ніж на 1,5 градуси по Цельсію, стане причиною п'яти основних "переломних моментів" в системах Землі, які матимуть катастрофічні наслідки в усьому світі. Про це йдеться у великому звіті кліматологів, передає УНН з посиланням на Newscientist.

Деталі

Звіт підготували понад 200 дослідників з різних університетів світу. Вчені виділяють п'ять глобальних "переломних моментів", які пов'язані з глобальним потеплінням більше, ніж на 1,5 градуси по Цельсію. Переломним моментом вчені вважають невелику зміну в системі, яка може спричинити різкі зміни, які важко повернути назад або які є незворотними через посилення процесів зворотного зв'язку. Такими переломними моментами вважається втрата льодового покриву Гренландії, зникнення льодового покриву Західної Антарктиди, вимирання тропічних коралових рифів, різке танення великих ділянок арктичної вічної мерзлоти і уповільнення океанічної течії, відомої як Північноатлантичний субполярний кругообіг.

На думку Девіда Маккея з Університету Ексетера, уповільнення субполярної спіралі може статися протягом 10 років і матиме серйозні наслідки по обидва боки Атлантики. Зокрема, це спричинить регіональне похолодання і вплине на сільське господарство в Європі та Північній Америці, а також змінить характер екстремальних погодних явищ.

Image

Усі інші переломні моменти також матимуть катастрофічні наслідки в усьому світі і їх буде нелегко повернути назад, якщо взагалі можливо, кажуть автори звіту. Серед них - вимирання морських луків і мангрових лісів, а також крах рибальства.

Досягнення однієї переломної точки може стати причиною іншої за своєрідним ефектом доміно. Також переломні моменти в системі Землі можуть спричинити руйнівні переломні моменти в суспільстві, такі як кризи продовольчої безпеки, масові переміщення населення та конфлікти. Зупинити ці загрози можливо, але це вимагатиме термінових глобальних дій

- каже провідний автор звіту Тім Лентон з Університету Ексетера у Великій Британії.

Вчені говорять, що обмеження подальшого глобального потепління шляхом зниження викидів парникових газів до нуля значно зменшать ризик настання критичних точок. Можуть допомогти й інші заходи. Наприклад, запобігання вирубці лісів в Амазонії зменшить ризик вимирання тропічних лісів і заміни їх луками в міру того, як регіон буде ставати все більш спекотним і сухим. У звіті також міститься заклик докласти більше зусиль, щоб допомогти громадам підготуватися до наслідків деяких переломних моментів, таких як підвищення рівня моря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Глобальне потепління загрожує затопленням 500 млн осіб - дослідження