Національна спілка журналістів готова боротися з видачею посвідчень псевдожурналістам
Київ • УНН
КИЇВ. 8 грудня. УНН. Національна спілка журналістів України готова сприяти правоохоронцям у боротьбі із зловживанням видачею посвідчень людям, які не є журналістами. Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова НСЖУ Сергій Томіленко, коментуючи ситуацію, яка виникла у Вінницькій області, де було відкрито кримінальне провадження за нібито безпідставну видачу журналістських посвідчень, пише УНН.
Цитата:
“Водночас актуальною є проблема спільної боротьби із зловживанням статусом журналіста сторонніми особами: окремі ділки нахабно торгують посвідченнями в соцмережах, за поданнями окремих недобросовісних ЗМІ видаються дозволи на травматичну зброю для самозахисту "псевдожурналістів“.
Тому НСЖУ готова допомагати у боротьбі зі зловживаннями, але відмовляється ставати жертвою наклепів, необ’єктивних розслідувань або атак на журналістську незалежність.
А найкращими результатами діалогу журналістів та МВС і Національної поліції мають ставати захищені права журналістів і покарання нападників на працівників ЗМІ”, — написав Томіленко.
Він також звернув увагу, що після звернення НСЖУ до правоохоронців про неприпустиму ситуацію, що виникла у Вінниці, де голові обласної організації НСЖУ були висунуті обвинувачення у підробці журналістських посвідчень, відбувся діалог з правоохоронцями.
“Інформую, що наразі є реагування на наше звернення керівництва МВС та Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції.
Відбулася змістовна зустріч керівника поліції Вінницької області Івана Іщенка та голови облорганізації НСЖУ Василя Паламарчука.
Найближчі дні чекаємо на закриття кримінального провадження за необгрунтованими звинуваченнями щодо підробки журналістських посвідчень нашою організацією у Вінниці”, — повідомив Томіленко.
Контекст
НСЖУ оприлюднило звернення до керівництва МВС з вимогою не здійснювати тиск на свободу слова. Підставою для звернення стала ситуація у Вінниці, де було відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу (“Видача завідомо підроблених посвідчень журналіста”).
Підставою для розслідування стали матеріали УСБУ у Вінницькій області, що ґрунтуються на звинуваченнях місцевого журналіста. На основі ухвали слідчого судді представники поліції вимагали доступу до повної бази даних про членів НСЖУ у Вінницькій області (включно із заявами на вступ, рекомендаціями до вступу, протоколами, інформацією про сплату членських внесків тощо). Керівництво Вінницької ОО НСЖУ доступ до персональних даних журналістів не надало.
3 грудня представник ГУ Національної поліції в Тернопільській області (сектор захисту інтересів суспільства і держави) звернувся до голови Тернопільської ОО НСЖУ Василя Тракала з листом про надання повної інформації про всіх членів НСЖУ, які перебувають на обліку в області.
У НСЖУ розцінили подібні дії правоохоронців як тиск.