FT: Україна відновлюється і це головний біль для Путіна
Київ • УНН
КИЇВ. 27 лютого. УНН. Україна поступово виходить з економічної кризи, що для Кремля і, зокрема, президента РФ Володимира Путіна є вкрай незручним. Про це йдеться в статті видання Financial Times "Відновлення України - головний біль для Путіна", передає УНН.
"Україна може здатися в'язнем негативних заголовків", - пишуть журналісти.
Вони згадали, зокрема, про недавні атаки бойовиків на Донеччині та скандал з імпічментом президента США Дональда Трампа.
"Поза полем зору, проте, економічні новини стали в основному позитивними. Під керівництвом президента і парламенту, які підтримують реформи, Україна виходить з кризи, що послідувала за її революцією і військовим втручанням Росії шість років тому. Деякі експерти вважають, що це найкращий шанс за роки економічного зростання", - пише FT.
Так, повідомляється, що в минулому місяці Київ розмістив 1,25 млрд євро боргу під процентну ставку за все 4,37% - приблизно вдвічі менше, ніж Україна позичала рік тому або близько того. Завдяки 17%-му зростанню курсу гривні в минулому році іноземні резерви в січні досягли максимуму з 2012 року. Державний борг скоротився з 81% обсягу виробництва в 2016 році до 51%.
Як пише FT, основи були закладені в епоху п'ятого Президента Петра Порошенка.
"Не дивлячись на недоліки, його уряд вирішив деякі складні питання - і заплатив політичну ціну. Вони підняли ціни на природний газ з тривалим субсидуванням до ринкових рівнів, що викликало певний біль для споживачів, але привело до відновлення державних фінансів. Вони дали центральному банку свободу дій для очищення тіньового і неефективного банківського сектора. Антикорупційні заходи, які вони ввели, поступово починають приносити плоди", - пишуть автори статті.
Вони також відзначають допомогу коштів, переказаних українськими робітниками за кордоном на батьківщину. Дослідження, проведене Світовим банком, показало, що 5 млн трудових ресурсів з України - 1-2 млн з них в одній тільки Польщі - зробили її найбільшим одержувачем грошових переказів в Європі - 14,4 млрд дол. у 2018 році. Приплив від українців за кордоном скоротився до 12 млрд дол. у минулому році, коли українці почали повертатися додому, зацікавлені економічним зростанням, що наближається до 4%, і зростанням реальної заробітної плати протягом 2019 року майже на 10%.
З тих пір, як Володимир Зеленський був обраний Президентом в минулому році, а його партія "Слуга народу" отримала парламентську більшість, було прийнято так багато законів про реформи, що міжнародні партнери застерегли Київ від необхідності жертвувати якістю в поспіху. В країні має відбутися знаменна зміна: українцям буде дозволено купувати і продавати землю. В результаті продуктивність праці в сільському господарстві і харчовій промисловості повинна зрости.
"Вимальовуються два потенційних ризики. Один з них ... полягає в тому, що корумпована влада могутніх олігархів України в політичному класі знову зриває реформу. Інвестори стурбовані впливом на Зеленського з боку колишнього співвласника Приватбанку Ігоря Коломойського, який бореться за повернення банку - і який допоміг привести Президента до влади. Однак і тут відбулися обнадійливі події. У цьому місяці Зеленський, схоже, дистанціювався від мільярдера, звільнивши начальника штабу, який раніше був адвокатом Коломойського", - йдеться в статті.
Автори явно мають на увазі звільнення Андрія Богдана з посади керівника Офісу Президента України. На його місце Зеленський призначив свого помічника Андрія Єрмака.
"Більший ризик виходить від мстивого Кремля. Дивитися на те, як Україна росте швидше, ніж Росія, навіть якщо вона все ще є біднішою, після того, як вона змінила своїх лідерів на вільних виборах в минулому році, незручно для Володимира Путіна, лідера Росії протягом 20 років. Без миру на сході України на умовах, які може прийняти Київ, недавнє зростання кількості бойових дій є нагадуванням про важелі, які Москва все ще може тягнути", - роблять висновок журналісти.