Дослідники виявили величезну чорну діру в центрі Чумацького Шляху, близько до Землі

Дослідники виявили величезну чорну діру в центрі Чумацького Шляху, близько до Землі

Київ  •  УНН

 • 80564 перегляди

Read in English

Дослідники відкрили величезну чорну діру під назвою Gaia BH3 у центрі галактики Чумацький Шлях. Маса знайденого космічного об'єкта в 33 рази перевищує масу Сонця.

Класифікована як Gaia BH3, знайдена чорна діра в 33 рази перевищує масу Сонця і має зірку-компаньйон, завдяки якій Gaia BH3 було відкрито. Про це передає УНН із посиланням на Європейську південну обсерваторію (ESO).

Деталі

Астрономи знайшли наймасивнішу зоряну чорну діру серед відомих на сьогоднішній день в нашій галактиці. Маса космічного об’єкту, який назвали Gaia BH3, перевищує сонячну масу приблизно в 33 рази. Це робить знайдену чорну діру найбільшою з усіх нині вивчених та достовірно підтверджених у своєму "зоряному" класі.

Довідково

Чорні діри зоряної маси народжуються при колапсі надзвичайно масивних зірок і зазвичай важать від п'яти до 10 разів більше маси Сонця. Одна з найближчих до Землі чорних дір та до цього часу найбільша відома – це "Cygnus X-1", яку було виявлено у 1964 році. "Cygnus X-1" становить близько 21 сонячної маси; Gaia BH3 перевищує її та, крім того, знаходиться надзвичайно близько до Землі, на відстані лише 2 000 світлових років у сузір'ї Орла. Це робить Gaia BH3 другою найближчою до Землі чорною дірою, виявленою до цього часу.

Ніхто не очікував виявити досі невиявлену чорну діру великої маси, що ховається так близько. Ви робите таке відкриття лише раз у своєму дослідницькому житті 

- каже Паскуале Пануццо, член колаборації Gaia, представник Паризької обсерваторії.

Проект пошуку життя на Марсі занадто коштовний, потрібні нові ідеї – NASA16 квіт. 2024, 17:17 • 23072 перегляди

Цікаво, що вчені зробили відкриття, коли перевіряли спостереження з європейського зонда "Гайя" для публікації даних. Зірка-компаньйон чорної діри приводиться у своєрідний коливальний рух своєю масивною подругою - і це було помічено дослідниками.

Щоб підтвердити відкриття чорної діри, дослідники використали дані обсерваторій на Землі, таких як телескоп Atacama Large Array у пустелі Атакама на півночі Чилі. 

Нагадаємо

Нове дослідження показало, що схильність зірок до хаотичного руху в галактиках значною мірою пов'язана з віком галактики, причому старіші галактики з часом демонструють більш хаотичні зоряні орбіти.

Телескоп "Габбл" зробив знімки галактики ESO 185-IG013, на яких видно активне зореутворення, ймовірно, спричинене нещодавнім злиттям галактик.