Чверть чинних нардепів мають відношення до фінансово-промислових груп – аналітика YouControl
Київ • УНН
Чверть чинних народних депутатів України пов'язані зі 100 фінансово-промисловими групами, структура яких не зазнала суттєвих змін під час окупації. Аналіз YouControl виявив, що 113 депутатів пов'язані з цими групами, що свідчить про стійкі бізнес-політичні зв'язки.
Чверть чинних народних депутатів пов’язані зі 100 фінансово-промисловими групами, доданими до системи YouControl. За період 24.02.2022-31.10.2023 рр. до складу 45 груп, що пов'язані з чинними та колишніми народними обранцями 9 скликання, увійшла 151 українська юридична особа. Про це свідчить аналіз системи YouControl, передає УНН.
Виходячи з аналітичної інформації, можна припустити, що в період повномасштабного вторгнення не сталося радикальних змін в структурі таких фінансово-промислових груп. … Цілком ймовірно, що незважаючи на всі зміни, існуючі бізнес-зв'язки залишаються стійкими, а економічні інтереси окремих фінансово-промислових груп все ще можуть впливати на політичні рішення.
Деталі
Аналітики R&D центру YouControl аналізували зміни в структурі фінансово-промислових груп та причини виходу юросіб з їхнього складу за період повномасштабного вторгнення.
За їхніми підрахунками, нині в українському парламенті 403 народних депутати 9 скликання, з яких 113 – пов’язані зі 100 фінансово-промисловими групами, що додані до аналітичної системи YouControl.
Депутати найчисельнішої фракції у парламенті — партії "Слуга народу" входять/відносяться до 35 ФПГ. Народні обранці з "Платформи за життя та мир" входять до 13-ти фінансово-промислових груп, з фракції "Батьківщина" — до 12-ти, а з депутатської групи "Партія "За майбутнє" — 11. Деякі народні обранці, що відносяться до однієї ФПГ, — входять до складу різних фракцій та депутатських груп у Верховній Раді. До прикладу, Віктор Балога входить до депутатської групи "Партія "За майбутнє", а його двоюрідний брат Василь Петьовка — до депутатської групи "Довіра". Обидва — ключові особи "Група родин Балога та Петьовка".
У свою вибірку, аналітики R&D центру YouControl також включили нардепів, які були позбавлені або склали депутатський мандат за період 24.02.2022-31.10.2023 рр. Всього таких нарахували 48 осіб, на них припадає 22 ФПГ, завізовані у системі YouControl.
Відзначимо, що більш ніж третина екснардепів 9 скликання, що входять/відносяться до ФПГ, втратили статус народного депутата до повномасштабного вторгнення в більшості через перехід на інші державні посади. Інші 15 депутатів позбавлені мандату після 24.02.2022 року. П’ятеро з яких — через втрату громадянства, зокрема, Віктор Медведчук та Тарас Козак, 8 — за власною заявою та один — у зв’язку з переходом на посаду міністра аграрної політики та продовольства. Колаборант Олексій Ковальов, який загинув влітку 2022 року, був позбавлений мандату у січні 2023 року.
Зміни у складі ФПГ та їхній зв'язок із політиками
В цілому зміни торкнулись 76 зі 122 проаналізованих ФПГ за період 24.02.2022-31.10.2023 рр. За цей час до складу 45 ФПГ, що пов'язані з чинними та колишніми народними депутатами 9 скликання, увійшла 151 українська юридична особа.
Серед доданих компаній до ФПГ, що мають дані з фінзвітності за досліджуваний період, аналітики YouControl виокремили п’ятірку за найбільшою виручкою за 2022 рік:
· ТОВ "ДЕ ТРЕЙДИНГ" (Група Максима Єфімова) — 5,7 млрд грн.
· ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (Група Максима Єфімова) — 2,3 млрд грн.
· ТОВ ТРАНС ОЙЛ КОМПАНІ" (Континіум) — 757,2 млн грн.
· ТОВ "БУКОВИНСЬКЕ ХПП" (Український аграрний холдинг) — 529,4 млн грн.
· ТОВ "М'ЯСОКОМБІНАТ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ" (Агропродсервіс) — 396,7 млн грн.
З початку повномасштабного вторгнення зі складу 61 досліджуваної ФПГ вийшли 248 українських юридичних осіб. Понад 49% з них зареєстровані у столиці та на Київщині. Більш ніж половина — 132 з 248 компаній вийшли зі складу ФПГ у 2022 році. Підприємства працюють у сфері торгівлі (47), нерухомості (30), АПК (20), будівництві (20) та ін.
Крім того, в YouControl склали п’ятірку найбільших компаній за виручкою за 2022 рік, що вийшли зі складу ФПГ:
· ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" (Група Максима Єфімова) — 1,04 млрд грн.
· ТОВ "СП "УКРКАРПАТОЙЛ ЛТД" (Приват) — 866,5 млн грн.
· ТЗОВ "СОФРО" (Група родини Васильковських) — 705,4 млн грн.
· ТОВ "АГРОХІМ-ПАРТНЕР" (Група родини Гузенко) — 670,2 млн грн.
· ТОВ "ШП "ХАРКІВЕНЕРГОРЕМОНТ" (Група Ігоря Молотка та Андрія Комара) — 292,7 млн грн.
До п’ятірки фінансово-промислових груп за кількістю доданих компаній до складу групи за період 24.02.2022-31.10.2023 рр. увійшли такі: Європа, Агропродсервіс, Група Максима Єфімова, Континіум та Група братів Дубневичів.
Серед ФПГ, пов’язаних з нинішніми нардепами, найбільший приріст — плюс 13 компаній у ФПГ "Європа". Ця група контролюється народним депутатом Валерієм Дубілем та кількома ексдепутатами Чернігівської обласної ради.
Зазначається, що за період повномасштабного вторгнення в переважній більшості не відбулося радикальних змін в структурі фінансово-промислових груп, пов’язаних із нинішніми народними депутатами. Натомість кількість компаній, що вийшли зі складу ФПГ у більш ніж 1,5 раза перевищує кількість компаній, що додались.
Зокрема, до п’ятірки ФПГ за кількістю виключених компаній зі складу групи за досліджуваний період увійшли: Укрпромінвест, Група Костянтина Жеваго, Група родини Васильковських, Приват, Група родини Столар та Група Нестора Шуфрича.
Четверо народних обранців, що є ключовими особами 10 ФПГ, в яких найбільша кількість доданих та виключених зі складу компаній, розлучилися чи знаходяться в процесі розлучення.
Розлучення народних депутатів (особливо тих, що є ключовими особами фінансово-промислових груп), ймовірно може бути пов'язане з бажанням уникнути публічності та ризику розкриття інформації про їхнє майно та фінансові інтереси. Серед інших факторів, що могли спонукати до цього — нещодавні зміни в законодавстві щодо відновлення електронного декларування та фінансового моніторингу.
"На нашу думку, може допомогти це вирішити: подальше удосконалення законодавства щодо декларування та фінансового моніторингу; забезпечення незалежності антикорупційних органів, а також збільшення громадського контролю над діяльністю політиків і фінансово-промислових груп", – зазначила Чаленко