Бізнес покращує прогнози, але ризик ворожих атак на енергетику стримує очікування - НБУ

Бізнес покращує прогнози, але ризик ворожих атак на енергетику стримує очікування - НБУ

Київ  •  УНН

 • 51132 перегляди

Read in English

Індекс ділової активності в жовтні зріс до 49.4 пунктів, наблизившись до нейтрального рівня. Підприємства очікують зростання цін та скорочення персоналу на тлі побоювань щодо атак на енергетику та дефіциту кадрів.

Бізнес у жовтні продовжив пом’якшувати оцінки ділової активності, але ризик ворожих атак на енергетику і дефіцит кадрів стримували очікування, і підприємства продовжували прогнозувати підвищення цін, свідчать дані опитування НБУ, пише УНН.

Деталі

На позитивні очікування бізнесу впливали:

  • оптимістичні прогнози щодо міжнародного фінансування;
  • пожвавлення споживчого попиту;
  • стабільна ситуація в енергетиці;
  • достатня пропозиція товарів;
  • сприятливі погодні умови.

Водночас стримуючими чинниками залишалися:

  • посилення обстрілів портової інфраструктури; 
  • ризик подальших атак на енергетичні об’єкти; 
  • зростання витрат бізнесу на енергію;
  • дефіцит кваліфікованих кадрів тощо.

Повідомляється, що у жовтні 2024 року індекс ділової активності впритул наблизився до нейтрального рівня і становив 49.4 порівняно з 48.7 у вересні.

Підприємства торгівлі дещо знизили, але зберегли найоптимістичніші оцінки рівня своєї ділової активності завдяки пожвавленню споживчого попиту, достатній пропозиції товарів та налагодженню логістики. Торговельні компанії спрогнозували збільшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу, натомість погіршили оцінки щодо запасів / залишків товарів для продажу. Підприємства торгівлі, як і раніше, були налаштовані на зниження торговельної маржі.

Підприємства промисловості стримано оцінили поточні результати своєї діяльності, зважаючи на складну безпекову ситуацію та зростання витрат на енергію, оплату праці й логістику. Респонденти й надалі очікували на збільшення обсягів виготовленої продукції та нових замовлень на продукцію, а також пом’якшили оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва та залишків готової продукції. Натомість дещо послабилися очікування щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію. 

Підприємства будівництва погіршили оцінки своїх економічних результатів у найближчій перспективі, зважаючи на сезонне сповільнення темпів будівництва доріг та інфраструктури. Будівельники очікували на подальше збільшення обсягу будівництва, але дещо послабили очікування щодо зростання обсягу нових замовлень та обсягу закупівлі сировини і матеріалів. Учасники опитування впевненіше прогнозували збільшення обсягу закупівлі послуг підрядників на тлі зниження оцінок щодо зростання їхньої очікуваної вартості. Тривало пом’якшення негативних оцінок щодо доступності підрядників.

Підприємства сфери послуг підвищили, однак залишили найстриманішими оцінки свого поточного розвитку через посилення обстрілів портової інфраструктури, збільшення витрат та дефіцит кваліфікованих кадрів. Респонденти вперше за пів року очікували на незначне збільшення обсягу нових замовлень на послуги і водночас менш стримано оцінили обсяги наданих послуг і послуг у процесі виконання.

На тлі стійких очікувань щодо високих темпів зростання закупівельних цін підприємства всіх опитаних секторів спрогнозували здорожчання цін / тарифів на власну продукцію / послуги.

Ситуація на ринку праці залишається складною. У всіх опитаних секторах очікували скорочення кількості персоналу. Якщо підприємства промисловості та будівництва спрогнозували прискорення темпів скорочення, то торгівлі та сфери послуг – навпаки їх уповільнення.

Що буде далі з цінами - відповідь Нацбанку31 жовт. 2024, 12:34 • 17768 переглядiв