Всеукраїнському референдуму бути: парламент ухвалив законопроект
Київ • УНН
КИЇВ. 26 січня. УНН. Парламентарі ухвалили в цілому законопроект про народовладдя через всеукраїнський референдум. Відповідне рішення підтримали 255 народних депутатів України, передає кореспондент УНН.
Цитата
“Ставлю на голосування про прийняття в другому читанні та в цілому з необхідними техніко юридичними правками законопроект про народовладдя через всеукраїнський референдум. Прошу підтримати та проголосувати”, — сказав голова ВРУ Дмитро Разумков.
Деталі
Законопроектом передбачаються такі види всеукраїнського референдуму за предметом:
• затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
• вирішення питання загальнодержавного значення;
• зміна території України;
• втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Розширено коло суб’єктів процесу референдуму, які реєструються в ЦВК як прихильники чи опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані у ЦВК.
Проведення та результати:
— може виноситися одне питання;
— для проведення потрібно 3 млн підписів, участь добровільна;
— передбачається можливість запровадження електронних голосувань;
— кожний виборець на всеукраїнському референдумі має один голос;
— результати не потребують затвердження будь-яким органом державної влади;
— не може проводитися одночасно з черговими та позачерговими загальнодержавними виборами, черговими місцевими виборами.
Комітет врахував до другого читання низку поправок, відтак було збільшено термін збору підписів, ініціативній групі надали можливість виправляти помилки.
“Запропонований законопроект нам пропонує фактично заморожувати ресурс кожного року для проведення референдуму. Ми не знаємо буде він чи ні. За оцінками ЦВК та Мінфіну це буде складати близько 2 млрд грн щороку. При чому 1 грудня вони будуть розподілятися ми не розуміємо куди. Є пропозиція змінити формулювання: у разі якщо такий референдум буде проводитися, виділяти кошти з резервного фонду бюджету”, — сказав Разумков, представляючи свою поправку до законопроекту. Вона була підтримана.
Варто нагадати
Верховна Рада в червні 2020 року ухвалила законопроект за основу.
Пізніше профільний комітет рекомендував парламенту підтримати законодавчу ініціативу Президента Зеленського в цілому.
Під час підготовки до другого читання членами Комітету було подано 160 нових пропозицій до законопроекту. Загалом під час розгляду законопроекту комітетом опрацьовано 1386 пропозицій, з яких 366 пропозицій враховано. Комітетом також підтримано поправки і пропозиції, що були спрямовані на врахування рекомендацій, висловлених у терміновому спільному висновку Європейської комісії “За демократію через право” (Венеційської комісії) та Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ).
У свою чергу Венеційська комісія затвердила “терміновий висновок” щодо цього законопроекту. Зазначається, що документ являє собою значний крок вперед у порівнянні з законом 2012 року. Проте Комісія вказала кілька питань, які пропонувала поліпшити в тексті, зокрема, продовжити терміни збору підписів, перевіряти підписи, а також виключити положення про електронне голосування.