Присуджено Нобелівську премію з хімії: за створення "генетичних ножиць" і редагування геному
Київ • УНН
КИЇВ. 7 жовтня. УНН. Нобелівськими лауреатами з хімії 2020 року стали Дженніфер Дудна і Еммануель Шарпантьє. Премію присудили за винахід методу редагування генома CRISPR/Cas9, розповів офіційний представник Нобелівського комітету, пише УНН з посиланням також на сайт премії.
У прес-релізі Нобелівського комітету йдеться, що в цьому році премію отримають американка Дженніфер Дудна і француженка Еммануель Шарпантьє за створення “генетичних ножиць”, тобто “інструменту перезапису коду життя”.
Вони створили систему редагування генома CRISPR/Cas9, яку іноді називають “ножицями ДНК, які лагодять гени”. Її можуть використовувати для редагування генів тварин і людини, наприклад для видалення ВІЛ із заражених Т-лімфоцитів, при лікуванні діабету, лейкемії, шизофренії.
Відразу дві жінки отримали Нобелівську премію з хімії вперше в історії.
BREAKING NEWS:
The 2020 #NobelPrize in Chemistry has been awarded to Emmanuelle Charpentier and Jennifer A. Doudna “for the development of a method for genome editing .” pic.twitter.com/CrsnEuSwGD
Премія з хімії — третя на так званому нобелівському тижні. Раніше стали відомі імена нобелівських лауреатів в галузі медицини/фізіології і фізики. Премію з медицини присудили Харві Олтеру, Майклу Хаутону і Чарльзу Райсу за відкриття вірусу гепатиту C, премію з фізики — Роджеру Пенроузу, Андреє Гез і Райнхарду Генцелю — за чорні діри.
У 2020 році церемонії вручення премії не буде: медалі і дипломи лауреатам передадуть або співробітники посольств Швеції в різних країнах, або володарі премій минулих років. Крім цього лауреатам виплатять суму в 10 млн крон.
У минулому році премію отримали американець Джон Гуденоф, британець Стенлі Уіттінхем і японець Акіра Йосіно “за розробку літій-іонних батарей”.