znav-vasylia-stusa-shche-dytynoiu-vyishlo-interviu-dyrektora-muzeiu-stusa

Знав Василя Стуса ще дитиною: вийшло інтерв'ю директора Музею Стуса

Київ  •  УНН

21 листопада  •  17178 перегляди

Read in English

Музей Василя Стуса в Рахнівці: документальне інтерв'ю з Дмитром Омелянчуком

У мережі опублікували документальне інтерв'ю зі спогадами про українського поета-дисидента Василя Стуса. 93-річний Дмитро Омелянчук, який очолює Музей Стуса у його рідному селі Рахнівка на Вінниччині, розповів про унікальність музею, цінні експонати, а також поділився спогадами про Василя Стуса, передає УНН.

Дмитро Омелянчук особисто був знайомий з поетом у дитинстві: жили по сусідству. А вже у свідомому віці поставив собі за мету прославляти обдарованого й незламного земляка. 

Дмитро Омелянчук, директор музею Стуса

Музей для мене з роками став не просто його обов'язком, а покликанням. А Василь Стус - символом непохитності та незламності. Найбільше мені запам'ятався момент, коли Василь в 47-му, важкому, голодному році збирав колоски. Приїхав сюди на канікули, їсти було нема чого, і ми ходили збирати колоски. Але його наздогнав сільський охоронник, посік батогом по спині, колоски розсипав, і Василь пішов додому. А на другий день це поле переорали. Така була ситуація, таке було ставлення до людей й до життя

згадує Дмитро Омелянчук, директор музею Василя Стуса в Рахнівці. 
Image

У 1990-му Дмитро Омелянчук взявся за створення музею Стуса, щоб в майбутньому зробити його центром виховання та розвитку молоді зі всієї України. З роками вдалося зібрати понад 600 унікальних експонатів: тут і стусівська колиска, вишиванка, гітара, патефон та інші предмети побуту й одягу. 

Колиска Василя Стуса (експонат)Патефон Василя Стуса (експонат)Тюремна кімната Стуса

"Після проголошення Незалежності України про Василя Стуса почали говорити вголос як про геніального поета та дисидента та борця з тоталітарним режимом.  Бо до цього казали, що це рецидивіст, який зрадив українському народу, радянській владі та відбуває своє покарання. І в 90-му році до нас у Рахнівку завітав начальник УВД області - генерал-лейтенант Тяжлов Віктор Семенович й сказав: "Міліція посадила Стуса, а ми його хочемо реабілітувати. Ти не проти, щоб ми у вас у школі відкрили кімнату-музей?" А я був "за"! Так і відкрили музей та почали збирати експонати", – каже Дмитро Омелянчук.

Дмитро Омелянчук біля музею Стуса

Зйомки інтерв'ю відбулися за підтримки Благодійного фонду "МХП-Громаді" у межах проєкту "Збереження культурної спадщини українців". Завдяки фінансовій підтримці Фонду обсягом 100 тисяч гривень вдалося модернізувати та оновити музей Стуса вітринами, стелажами та технічним обладнанням. 

Благодійний фонд "МХП-Громаді", окрім музею Стуса в Рахнівці, підтримав ще п'ять музеїв: музей-садибу В'ячеслава Чорновола на Черкащині, музей композитора Миколи Леонтовича на Вінниччині, музей Василя Симоненка в Черкасах, музей Трипільської культури на Черкащині, Національний музей народної архітектури та побуту України в Києві. І надалі буде відновлювати й підтримувати українські музеї, аби зберегти унікальні артефакти та розвивати музейний туризм серед українців. 

Ми живемо в період, коли українці по-новому відкривають власну історію, шукають відповіді на важливі питання в традиціях та обрядах, намагаються осягнути себе через пізнання власного коріння. У цьому процесі надзвичайно важливу роль виконують музеї. Бо музеї збирають унікальну інформацію, фіксують важливі дати, шукають першопричини. Причому цей вклад роблять не лише великі національні музеї, але також маленькі локальні, де почасти можна знайти якісь унікальні артефакти

-  розповідає Тетяна Волочай, директорка благодійного фонду “МХП-Громаді”. 

Документальне інтерв'ю про Василя Стуса вже доступне на YouTube-каналі Благодійного фонду  "МХП – Громаді" за посиланням https://youtu.be/cUExwvq-WHI

Довідка

"МХП-Громаді" – український благодійний фонд, який з 2015 року комплексно відновлює та розвиває українські громади. Допомагає жителям невеликих міст та сіл будувати партнерські відносини з владою та бізнесом. Фонд працює в 13 областях України, здійснює діяльність в більш ніж 700 населених пунктах. Від початку повномасштабної війни системно допомагає тим, хто цього найбільше потребує: захисникам, рятувальникам, переселенцям, дітям, літнім людям. Підтримує малий бізнес та втілює спільні розвиткові, освітні, медичні, інфраструктурні та культурні проєкти разом із міжнародними та українськими донорами.

Мережа фірм PwC працює у 155 країнах, де понад 327 000 фахівців надають аудиторські, консультаційні та податкові послуги найвищої якості. В Україні компанія працює із 1993 року та налічує понад 800 експертів, які працюють в офісах фірми у Києві, Дніпрі та Львові.

Новини по темi

Знав Василя Стуса ще дитиною: вийшло інтерв'ю директора Музею Стуса

Музей Василя Стуса в Рахнівці: документальне інтерв'ю з Дмитром Омелянчуком.

Новини Бізнесу • 21 листопада  •  17178 перегляди
Знав Василя Стуса ще дитиною: вийшло інтерв'ю директора Музею Стуса

У Данії українські пілоти проходять підготовку в повітрі на F-16 – Ігнат

Українські пілоти проходять повітряну підготовку з інструкторами на винищувачах F-16 у Данії. Щотижня кількість українських пілотів, які проходять підготовку та виконують поставлені інструктором завдання, може збільшуватися

Війна • 21 листопада  •  4995 перегляди
У Данії українські пілоти проходять підготовку в повітрі на F-16 – Ігнат

Прикордонники врятували чоловіка, який понад три доби блукав у горах

Українські прикордонники врятували чоловіка, який більше трьох діб блукав горами. Чоловік мав при собі паспорт громадянина України, а також посвідку на проживання та отримання грошових виплат у Румунії.

Суспільство • 21 листопада  •  6415 перегляди
Прикордонники врятували чоловіка, який понад три доби блукав у горах

росіяни обстріляли Антонівку на Херсонщині: двоє людей поранені

Російські війська обстріляли Антонівку на Херсонщині. Двоє людей отримали поранення внаслідок російського обстрілу.

Війна • 21 листопада  •  3950 перегляди
росіяни обстріляли Антонівку на Херсонщині: двоє людей поранені

Польща і США домовилися про співпрацю у військовій сфері

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак зустрівся з міністром оборони США Ллойдом Остіном. Посадовці узгодили військову співпрацю між країнами.

Політика • 21 листопада  •  3949 перегляди
Польща і США домовилися про співпрацю у військовій сфері

рф використовує протипіхотні міни, які заборонені міжнародними угодами - Штупун

Російські окупанти застосовують на території України заборонені міжнародними угодами протипіхотні міни, повідомив Штупун.

Війна • 21 листопада  •  3812 перегляди
рф використовує протипіхотні міни, які заборонені міжнародними угодами - Штупун

Поліція затримала трьох підозрюваних за спробу вбивства політика в Іспанії

Трьох людей заарештовано після нападу на колишнього голову Народної партії Іспанії в регіоні Каталонія Алехо Відаль-Квадраса.

Політика • 21 листопада  •  3412 перегляди
Поліція затримала трьох підозрюваних за спробу вбивства політика в Іспанії

Блокада перевізників розширилася на кордон зі Словаччиною: у черзі застрягли вже до 300 вантажівок

Словацькі перевізники блокують рух вантажівок через пункт пропуску Вишнє Нємецке-Ужгород на кордоні з Україною. Скільки триватиме блокада - невідомо

Суспільство • 21 листопада  •  4687 перегляди
Блокада перевізників розширилася на кордон зі Словаччиною: у черзі застрягли вже до 300 вантажівок

Рада вдосконалила здійснення експорту деяких сільгосптоварів

Парламент у першому читанні підтримав два законопроєкти, які запроваджують механізми для мінімізації зловживань при експорті аграрної продукції та посилюють вимоги оформлення експорту зернових та олійних культур.

Економіка • 21 листопада  •  10815 перегляди
Рада вдосконалила здійснення експорту деяких сільгосптоварів

Візит Пісторіуса до Києва: Німеччина готує новий пакет військової допомоги для України - Bild

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, який сьогодні прибув до Києва, під час свого візиту оголосить про новий пакет військової допомоги Україні.

Політика • 21 листопада  •  3035 перегляди
Візит Пісторіуса до Києва: Німеччина готує новий пакет військової допомоги для України - Bild