Зміна клімату: рівень СO2 у квітні побив рекорд за останні 800 тис. років
Київ • УНН
КИЇВ. 7 травня. УНН. У квітні 2018 року концентрація CO2 в атмосфері планети досягла найвищого рівня за останні 800 тис. років. Даний факт загрожує глобальним потеплінням за межами безпечного рівня. Про це з посиланням на Обсерваторію Мауна-Лоа на Гаваях повідомив інститут океанографії Скріппса, повідомляє УНН.
“Це ще одна віха у підвищенні рівня СО2. Це ще ближче до деяких показників, яких ми абсолютно точно не хочемо досягти. Наприклад, отримати понад 450 або 500 ppm. Ми ступаємо на дуже небезпечну територію”, — зауважує дослідник-геохімік з Інституту океанографії Скріппса Ральф Кілінг.
Крива Кілінга описує концентрацію вуглекислого газу в атмосфері. Математичну модель вимірювання CO2 у 1958 році вперше описав батько Ральфа — вчений-океанограф Чарльз Девід Кілінг. З того часу криву Кілінга застосовують для спостереження змін у кліматі.
Згідно з нею, концентрація CO2 в атмосфері в останнє десятиліття росте швидше, ніж у 2000-х роках.
У 2013 році концентрація вуглекислого газу вперше в історії людства перевищила позначку в 400 ppm. За оцінками науковців, за останні 800 тис. років цей показник коливався, однак до промислової революції ніколи не перевищував рівень в 300 ppm. Всесвітня метеорологічна організація в 2017 році заявила, що концентрація CO2 близько 400 ppm перевищує природну мінливість, що спостерігалася протягом сотень тисяч років.
Як відзначали у 2013 році кліматологи з NASA, останній раз рівень вуглекислого газу досягав 400 ppm приблизно 3-5 млн років тому, в епоху пліоцену.
“У цей період глобальні середні температури поверхні були на два градуси вище, ніж сьогодні, крижані покриви в Гренландії та Західній Антарктиді розтанули, і навіть льод Східної Антарктиди відступив, в результаті чого рівень моря був на 10-20 метрів вище, ніж сьогодні”, — йдеться на сайті NASA з досліджень змін клімату.
Проміжок часу у 800 тисяч років, згідно із геологічною історією Землі, належить до Четвертинного періоду Кайнозойської ери. За останні 2,5 мільярдів років на нашій планеті відбулось близько 20 льодовикових періодів, з них за останні 800 тисяч — вісім. Десять тисяч років до нашої ери настала епоха потепління - голоцен.
Як повідомляв УНН, раніше кліматологи розповіли, що озачають стрибки температури.