Єврокомісія прокоментувала можливу угоду України та США щодо копалин
Київ • УНН
В ЄК заявили, що їм не відомо про конкретний запит щодо обговорення угоди про корисні копалини між Україною та США. Питання можуть розглянути з точки зору відносин між Україною та ЄС.

У Європейській комісії не виключають, що майбутню угоду між Україною та США щодо корисних копалин, можливо, потрібно було б розглянути з точки зору відносин між Україною та ЄС і, зокрема, з точки зору переговорів про вступ. Про це заявила під час брифінгу у п'ятницю речниця Європейської комісії Паула Піньйо, пише УНН.
Нам не відомо про якийсь конкретний запит стосовно цього. Однак було передано лінію про те, що таку угоду, можливо, потрібно було б розглянути з точки зору відносин між Україною та ЄС і, зокрема, з точки зору переговорів про вступ
На запитання, чи ведуть аналіз, як ця потенційна угода може вплинути на амбіції України щодо вступу до ЄС та у відповідності до Угоди про асоціацію, Піньйо вказала, що "ми чули про дискусії щодо можливої угоди з корисними копалинами (...) Але ми не можемо робити жодних оцінок, поки не буде такої конкретної угоди".
На уточнення, чи перебуває Єврокомісія в діалозі з Києвом, щоб допомогти зрозуміти, як ця потенційна угода може вплинути на її амбіції щодо приєднання до ЄС і Угоду про асоціацію, чи є якийсь діалог стосовно саме цієї угоди, речниця Європейської комісії зазначила, що "ми практично щоденно контактуємо з Україною, з українською владою з різних відомств на всіх рівнях".
"І, отже, якщо є інтерес також з боку України отримати нашу оцінку чи думку з цього приводу, ми, очевидно, відкриті надати це, цю допомогу, щоб надати такий внесок", - сказала Піньйо.
Вона уточнила також, що "ми щоденно спілкуємося щодо різних кутів політики, це не означає, що це обов’язково стосується цієї конкретної теми", на запитання, яку позицію займає ЄС в таких переговорах.
Коментуючи, чи Україна просила допомогу чи настанови стосовно угоди про копалини щодо впливу на процес вступу, чи це не було офіційно обговорено в структурованому діалозі з Україною, Піньйо зауважила, що "ми не знаємо про яке-небудь конкретне питання з цього приводу".
Що відомо про прогрес щодо угоди
25 березня Президент України Володимир Зеленський заявив, що США запропонували Україні нову версію угоди про корисні копалини, яка передбачатиме ратифікацію у Верховній Раді.
26 березня міністр фінансів США Скотт Бессент вказував, що США передали Україні на розгляд документ про економічне партнерство і не виключають можливість підписання угоди вже наступного тижня.
28 березня перша віцепрем'єрка - міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна, дійсно, отримала текст угоди від США. Ця угода зі США - про створення фонду економічного відновлення (відома як угода про корисні копалини) - з її слів, перебуває на стадії обговорення.
27 березня Зеленський зауважував, що остаточної версії угоди про корисні копалини від США ще немає. США постійно змінюють умови угоди.
Спочатку угоду планувалося підписати наприкінці лютого під час візиту Президента України Володимира Зеленського до Вашингтона. Та на тлі суперечки під час зустрічі між президентами в Овальному кабінеті підписання не відбулося.
Що в угоді
Перед цим, 27 березня, нардеп Ярослав Железняк зазначав, що у документі, датованому 23 березня, який надіслала американська сторона, зазначається, що йдеться про видобуток всіх копалин на всій території України - "тобто там і нафта, і газ", як державними, так і приватними кампаніями, а в управлінні угодою прийматимуть участь 5 людей: 3 з них від США з повним правом вето. Нардеп наголосив, що документ - не фінальний.
Пропозицію нової, масштабнішої угоди від США Україні підтвердило 27 березня і видання Reuters з посиланням на три джерела.
Джерела заявили, що США переглянули свою початкову пропозицію, і вона не дає Україні гарантій безпеки в майбутньому, але вимагає від неї вносити до спільного інвестиційного фонду всі доходи від використання природних ресурсів, якими управляють державні та приватні підприємства на всій території України.
Відповідно до резюме, у пропозиції не згадується про те, що США стануть власником українських атомних електростанцій, про що говорив Трамп.
Представник Ради національної безпеки США Джеймс Г'юїтт відмовився підтвердити умови останньої пропозиції, але сказав, що угода зміцнить відносини між США та Україною. "Угода про корисні копалини дає Україні можливість сформувати міцні економічні відносини зі Сполученими Штатами, які є основою для довгострокової безпеки та миру", - сказав Г’юїтт.
Нова пропозиція передбачає, що США отримують першочергові права на купівлю ресурсів, видобутих за угодою, і що вони повертають усі гроші, які вони дали Україні з 2022 року, на додаток до 4% річної процентної ставки, перш ніж Україна почне отримувати доступ до прибутків фонду, згідно з резюме.
Якщо буде досягнуто згоди, у правлінні фонду спільного інвестування буде п’ять осіб, троє яких призначатимуться США і двоє – Україною, а зібрані кошти будуть конвертовані в іноземну валюту та переведені за кордон, йдеться у резюме. Фондом буде керувати Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC).