ЄС відреагував на плани Туреччини відкрити окупований кіпрський курорт Вароша
Київ • УНН
КИЇВ. 7 жовтня. УНН. Рішення Туреччини відкрити заборонений район Фамагуста на Кіпрі — це серйозне порушення угоди про припинення вогню, затверджене РБ ООН, Євросоюз закликає Туреччину переглянути його. Про це заявив в середу верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на сесії Європарламенту, зазначає УНН.
“Відкриття цього району, який є закритим відповідно до угоди про припинення вогню підтвердженого РБ ООН, це серйозне порушення цієї угоди. Сьогодні ми поширимо нову заяву, у якій 27 держав ЄС закличуть Туреччину припинити цю діяльність”, — сказав Боррель.
Він підкреслив, що цей інцидент посилить напруженість у Східному Середземномор’ї і може привести до посилення позиції ЄС по цьому регіону.
6 жовтня прем’єр-міністр невизнаної Турецької республіки північного Кіпру (ТРПК) Ерсін Татар повідомив в Анкарі про плани відновити доступ до узбережжя кварталу Вароша в місті Фамагуста. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що Анкара готова надати владі ТРПК будь-яку підтримку в цьому питанні.
Додамо, що в кінці серпня президент Республіки Кіпр Нікос Анастасіадіс закликав генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріша особисто втрутитися в ситуацію навколо погроз Анкари відкрити в порушення резолюцій РБ ООН для бізнесу і туристів курортну частину кіпрського міста Фамагуста Варошу.
Вароша протягом багатьох років був основним туристичним центром Кіпру. Неофіційно його називали “середземноморським Лас-Вегасом”. 20 липня 1974 року турецька армія вторглася на Кіпр після військового перевороту, який відбувся там. В результаті Кіпр був розділений на грецьку і турецьку частини.
Фамагуста була зайнята турецькими військами, і представникам грецької громади було наказано протягом доби покинути місто. Курорт Вароша і зовсім був закритий, в тому числі і на виконання 550 резолюції Ради Безпеки ООН, яка заборонила заселення спорожнілих там будинків і квартир будь-кому, крім його споконвічних жителів. До подій 1974 року у Вароші знаходилося 45 готелів на 10 тис. місць і 60 готелів квартирного типу. У цьому районі було зосереджено 58% “всього туризму” Кіпру. Там працювали 99 торгово-розважальних центрів, 143 офіси, 21 банк і 24 театри.