Верховний Суд зарахував ексдепутату – агенту фсб Шепелеву у відбуте покарання термін його непідтвердженого перебування в СІЗО рф
Київ • УНН
Верховний Суд зарахував ексдепутату – агенту фсб Шепелеву у відбуте покарання термін його непідтвердженого перебування в СІЗО рф
Колегія суддів Верховного Суду зарахувала у строк відбутого покарання у справі про втечу із Лук'янівського СІЗО обвинуваченому у серії замовних вбивств ексдепутату – агенту фсб Олександру Шепелеву час його перебування під арештом в росії й хотіла відпустити його на свободу. Проте, за даними Офісу Генерального прокурора, захисники під час розгляду касаційної скарги не змогли підтвердити джерело документів. Опитані УНН юристи зазначають, що офіційну інформацію від російських органів через війну отримати неможливо.
Як стало відомо із відповіді Офісу Генпрокурора України на запит УНН, сторона обвинувачення під час розгляду касаційної скарги на вирок Шепелеву обґрунтовано заперечувала проти зарахування до загального строку відбування покарання йому за вироком періоду перебування під вартою на території рф.
Прокурор Вікторія Оршавська не заперечувала того факту, що ексдепутат у 2015 році дійсно затримувався на території росії та утримувався під екстрадиційним арештом у зв’язку з розглядом відповідного запиту компетентних органів України. Проте російські спецслужби відмовилися видати Шепелева Україні, посилаючись на його цінність й загрозу російській національній безпеці.
Тому, на думку прокурора, час тримання Шепелева під вартою на території рф не може бути зараховано до загального строку відбування покарання у зв’язку з відмовою у видачі його в Україну для притягнення до кримінальної відповідальності.
"Надані в касаційній інстанції стороною захисту документи (копії нібито процесуальних рішень зі справи в російській федерації), прокурором ставилися під сумнів, як документи невідомого походження, які є недопустимими", – ідеться у відповіді на запит.
За словами адвоката Олександра Байдика, через війну, яку розв’язала росія, адвокати не можуть отримувати інформацію від російських органів.
"Ні-ні, це на даний час нереально. З повномасштабного вторгнення це нереально. По-перше, пошта не ходить. По-друге, вони просто не дають інформацію адвокатам. І, крім того, щоб адвокат міг отримати будь-яку інформацію звідти, треба бути включеним до реєстру іноземних адвокатів, які надають правову допомогу на території рф. Тому в мене колеги цікавилися, як, наприклад, полонених знайти. То дуже складно. Нереально", – наголосив Байдик в ексклюзивному коментарі УНН.
Адвокатка, партнерка АО "Юрісвест" Надія Чухраєва у коментарі УНН зазначила, що судді ВС В’ячеслав Маринич, Володимир Король та Алла Макаровець не мали права зараховувати Шепелеву у строк відбутого покарання його перебування у СІЗО, достовірність якого наразі неможливо підтвердити жодним чином.
"Взагалі не зрозуміло, з яких підстав тут було зараховано термін перебування у СІЗО росії, адже в КПК України чітко прописано, що це правило може застосовуватись лише до осіб, які офіційно були екстрадовані. Аналізуючи дану справу, вбачається, що екстрадиційний запит виконано не було, а тому немає правових підстав для застосування як норми КПК, так і "закону Савченко"… Дійсно, в умовах сьогодення просто нереально отримати додатково підтвердження факту і терміну утримання Шепелева в СІЗО росії . До того ж, не варто забувати, що екснардеп втік з-під варти в Україні і переховувався в державі-агресорі, при цьому співпрацюючи з ними, з приводу чого, власне, і було відкрите кримінальне провадження за фактом здійснення ним держзради", – зазначила Чухраєва.
Раніше стало відомо, що прокурор Вікторія Оршавська подала до ВРП скаргу на суддів Верховного Суду Король В.В., Маринич В.К. та Марковець А.М, які розглядали касацію у справі Шепелева, і 6 липня 2023 року змінили йому вирок судів попередніх інстанцій, і майже випустили Шепелева на волю.
Прокурор у скарзі повідомила про три основні порушення, які допустили судді Верховного Суду.
За автоматичним розподілом скаргу по справі Шепелева розглядатиме перша в історії суддя-член ВРП, яка воює на фронті проти рф, Олена Ковбій.
Шепелев, як виявилося, був цінним для росії, адже був агентом російських спецслужб. Про це свідчать документи, написані ним власноручно. Зокрема пояснювальна записка директору фсб.
Також підтвердженням є його активна позиція щодо виправдання російської агресій й анексії Криму, яку він висловлював під час спілкування із представниками фсб, й активна співпраця з терористичною "днр".