Венеціанська комісія тричі заявляла про неконституційність люстрації в Україні - юрист

Венеціанська комісія тричі заявляла про неконституційність люстрації в Україні - юрист

Київ  •  УНН

 • 14540 перегляди

КИЇВ. 18 квітня. УНН. Конституційний суд України, сьогодні, 18 квітня, можливо, нарешті визнає неконституційність ЗУ “Про очищення влади”. Про це на своїй сторінці у Facebook написав екс-народний депутат України (VI-VII скликання), голова політради партії "Відродження", юрист, представник України у Венеціанській комісії (2014-2017 роки) Володимир Пилипенко, передає УНН.

"За моєю інформацією, можливе часткове задоволення конституційного подання і визнання неконституційним звільнення більшості люстрованих осіб, окрім декількох тих, хто займав найвищі політичні посади", - написав Пилипенко.

Документ у чинній редакції є політичним і не має нічого спільного з правом, вказав він.

"Аби підтвердити політичну природу закону, достатньо пригадати, як його ухвалювали: голосували за ідею, а на підпис Президенту пішов зовсім інший документ", - підкреслив він.

Окрім того, документ є неконституційним, продовжив Пилипенко. Його автори знівелювали основну ідею люстрації – очищення влади від корупції, зазначив він.

"Ідея люстрації була використана ними у власних інтересах заради потрапляння у парламент і дерибану посад. Ухвалений закон "Про очищення влади" став для них лиш агітаційним активом та темою для постів у соцмережах. Для тисяч інших він знаменував крах професійної кар‘єри та втрату ділової репутації, роботи та законних джерел до існування", - підкреслив юрист.

Пилипенко нагадав, що про невідповідність закону Конституції України наголошувалося тричі Венеційською комісією (ВК) ще у 2014-2015 роках.

"Мої колеги з Венеціанки заявляли в один голос - закон потребує суттєвого доопрацювання, оскільки не відповідає базовим європейським стандартам дотримання прав людини та критеріям люстрації, визначеним резолюціями Ради Європи.

Проте, влада чула лиш купку так званих "люстраторів" які по-"геббельсівськи" впарювали українцям брехню про нібито підтримку Венеційкою їхнього творіння. Не допоміг навіть особистий візит голови Комісії Джанні Букіккіо до Президента України і його заява про те, що закон про люстрацію повинен бути зупинений до його приведення у відповідність до міжнародних стандартів. Дерибан йшов повним ходом..." - повідомив він.

Так, ВК наголошувала, що відповідальність по люстрації повинна бути індивідуальною, зазначив Пилипенко.

"Тобто, вину кожної конкретної особи необхідно довести", - пояснив він.

По-друге, у ВК переконували, що за проведення люстрації повинен відповідати окремо створений незалежний орган, а не Міністерство юстиції, зазначив юрист.

"Третє – захист від розголошення інформації щодо осіб, щодо яких проводиться люстраційна перевірка. Списки людей, які нібито підпадають під дію закону про люстрацію, до моменту її завершення не мали обговорюватись публічно ані міністрами, ані депутатами, ані громадськими активістами. Це елементарний захист ділової репутації та приватного життя. Не можна людину визнати винною, поки її вину не доведено в суді. Так само і в процесі люстрації.

Натомість, в Україні процес люстрації перетворився на банальний "дерибан" посад і зведення рахунків", - зауважив Пилипенко.

У разі, якщо КСУ визнає неконституційним звільнення більшості люстрованих осіб - українські правоохоронці відкриють низку кримінальних проваджень, вважає юрист.

"Проти тих, хто фальсифікував текст закону про люстрацію після його прийняття парламентом у другому читанні осінню 2014. Проти тих, хто застосовував його в угоду своїм власним інтересам та політичній кар’єрі. Проти тих, хто діяв всупереч Конституції та рекомендаціям ВК, отримуючи через люстрацію необхідні "хлібні" посади та гранти на обман українців. Проти тих, хто брехав суспільству, створюючи ілюзію, що позбавляти тисячі людей права на професію - це шлях до Європи.

Повторюсь ще раз: за все це відповідатимуть конкретні особи, які займались люстрацією. Прізвища їхні добре всім відомі. І ми можемо їх назвати для слідства", - резюмував він.

Нагадаємо, як писав УНН, ЄСПЛ рекордно швидко бере в роботу скарги від люстрованих в Україні правоохоронців.