В Ізраїлі пройшов найбільший від початку війни в Газі антиурядовий протест

В Ізраїлі пройшов найбільший від початку війни в Газі антиурядовий протест

Київ  •  УНН

 • 32787 перегляди

Read in English

Десятки тисяч ізраїльтян провели акції протесту в Ізраїлі.

В Ізраїлі десятки тисяч людей вийшли на найбільшу антиурядову маніфестацію з початку війни в Газі. Присутні біля будівлі парламенту в Єрусалимі закликали уряд укласти угоду про припинення вогню, звільнити заручників, які залишаються в руках ХАМАС, і провести дострокові вибори, повідомляє euronews, пише УНН.

Деталі

Демонстранти, як зазначено, "звинувачують Нетаньягу в невдачах 7 жовтня і заявляють, що глибокі політичні розбіжності через його спроби реформувати судову систему торік послабили Ізраїль напередодні теракту". "Багато хто незадоволений тим, що він зіпсував відносини зі США, найважливішим союзником єврейської держави", - пише видання.

Нетаньягу, як повідомляється, "також висунуто безліч обвинувачень у корупції, і критики вважають, що його рішення спрямовані на політичне виживання, а не на національні інтереси". Організатори пообіцяли продовжувати демонстрацію протягом кількох днів. Тисячі людей також взяли участь в акції протесту в  Тель-Авіві.

Паралельно пройшов марш вулицями ультраортодоксального району Меа-Шеарім, організований групою "Брати по зброї", що складається з солдатів запасу. 

Видання вказує, що більшість єврейських чоловіків зобов'язані відслужити в армії близько трьох років, за якими йдуть роки служби в запасі. Єврейські жінки проходять обов'язкову військову службу протягом двох років. "Але політично впливові ультраортодокси, які становлять до 13% ізраїльського суспільства, традиційно отримували пільги під час навчання на денному відділенні в релігійних семінаріях", - ідеться в публікації.

Пільги - у поєднанні з державними стипендіями, які багато студентів семінарій отримують до 26 років - вичерпали терпіння громадськості, пише видання. Давня напруженість посилилася за майже шість місяців війни, під час якої було вбито понад 500 ізраїльських солдатів, зазначає видання.

Верховний суд визнав наявну систему дискримінаційною і дав уряду час до понеділка представити новий план і до 30 червня ухвалити його.

У відповідь прем'єр-міністр Ізраїлю заявив, що робить усе можливе для повернення заручників.

"Заклики до виборів зараз, у розпал війни, безпосередньо перед перемогою, паралізують Ізраїль щонайменше на пів року. За моїми оцінками, на вісім місяців. Вони паралізують переговори про звільнення наших заручників, вони покладуть край війні до досягнення її цілей, і першим, хто благословить таке рішення, буде ХАМАС. Цим усе сказано", - заявив при цьому прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.

Нетаньягу зробив цю заяву незадовго до того, як потрапив до лікарні: у нього виявили грижу, і було вирішено не відкладати операцію, яка, за словами лікарів, пройшла успішно. Поки 74-річний прем'єр-міністр перебуває в лікарні, його обов'язки виконує заступник прем'єр-міністра Ярів Левін.

У неділю Нетаньягу підтвердив рішучість продовжувати наземну операцію в Рафаху (яку досі не розпочато, попри те, що обговорюється вже багато тижнів). На пресконференції він заявив, що уряд затвердив оперативні плани ЦАХАЛ щодо наступу на місто, яке вважається останнім оплотом угруповання ХАМАС. 

Нетаньягу додав, що ізраїльські військові готують плани евакуації цивільного населення Рафаха. Прем'єр Ізраїлю спростував припущення, що операцію в Рафаху затримують через тиск із боку США або через священний для мусульман місяць Рамадан. 

Доповнення

Ізраїльські війська, пише euronews, ведуть бойові дії в кількох районах сектору Гази, включно з госпіталем "Аль-Шіфа", який уже два тижні перебуває в блокаді.

Тисячі переміщених палестинців на півдні Гази страждають від гострої нестачі чистої води та антисанітарії. Міжнародні організації б'ють на сполох у зв'язку зі  зростаючим поширенням захворювань, особливо серед дітей. ВООЗ повідомила про десятки тисяч випадків зараження інфекціями верхніх дихальних шляхів, діареєю, педикульозом, коростою, вітрянкою, шкірним висипом і менінгітом.

Тим часом на Західному березі в неділю було приведено до присяги новий "технократичний" уряд. Мохаммад Мустафа став одночасно прем'єр-міністром і міністром закордонних справ. Спостерігачі розглядають це як частину зусиль адміністрації США в межах "рішення про дві держави". Білий дім висловив сподівання, що новий кабінет також відповідатиме за післявоєнну відбудову Гази, хоча і Ізраїль, і ХАМАС цю ідею відкидають.