Україна зможе транспортувати газ до Європи замість "Північного потоку-1": пояснюємо процес

Україна зможе транспортувати газ до Європи замість "Північного потоку-1": пояснюємо процес

Київ  •  УНН

 • 317689 перегляди

КИЇВ. 30 травня. УНН. Рішення Європейського Союзу щодо призупинення роботи «Північного потоку – 1» було б на часі. Тим більше, Україна має потужності, щоб забезпечити необхідний транзит до європейських споживачів. На цю тему УНН поспілкувався з експертом Центру Разумкова, ексдиректором інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максимом Білявським.

Шлях до зупинки "потоку"

Так, зазначає співрозмовник, про перенаправлення потоків газу з «Північного потоку – 1» в українську газотранспортну систему йшлося і раніше, після рішення Німеччини призупинити «Північний потік – 2».

«На сьогоднішній день мова йде, наскільки я розумію, або про перший сценарій – зменшення обсягів добової прокачки газу через «Північний потік – 1», або другий сценарій, який, скоріш за все, не буде реалізований – повна зупинка прокачування газу через «Північний потік – 1», - каже Білявський.

Якщо говорити про повну зупинку прокачування газу через «Північний потік – 1», каже експерт, вона може бути реалізована у два кроки. Перший крок – це обмеження потужності, і, відповідно, її перенаправлення до української газотранспортної системи. Далі – знову обмеження потужності.

«Насправді, має відбутись саміт Європейського Союзу, на якому буде розглядатись продовольча та енергетична безпека європейських країн. Тому, я б не виключав що результатом саміту, окрім змін у політиці стосовно імпорту російської нафти, можуть бути прийняті і рішення стосовно імпорту російського газу через «Північний потік – 1», - розмірковує фахівець.

Україна та її потужності

«Чи є у нас достатні потужності? – Так, у нас є достатні потужності, в тому числі на газовимірювальній станції «Суджа», яка розрахована щонайменше на прийом у добовому еквіваленті 200 млн куб. м. природного газу. На сьогоднішній день через ГВС «Суджа» надходить приблизно 50 млн куб. м, тобто не використана потужність – 150 млн куб. м. фактично, якщо ми говоримо про повне завантаження «Суджи», це еквівалентно 6 млрд куб. м на місяць, або відповідно 70 млрд куб. м на рік», - зазначає Білявський.

З його слів, окрім «Суджи», є можливості приймати природний газ через магістральні газопроводи «Торжок – Долина» та «Івацевичі – Долина» зі сторони білорусі, - це ГВС «Кобрин» та «Мозир». Там так само можна приймати приблизно до 12 млн куб. м на добу. Це може бути додаткова потужність з прийому газу, який перенаправляється з «Північного потоку – 1», вважає експерт.

«Отже, на сьогодні українська газотранспортна система готова приймати через прикордонні газовимірювальні станції практично весь обсяг газу, який транспортується наразі через «Північний потік – 1». Насправді, рішення Європейської комісії та відповідних регуляторних органів було б як ніколи на часі. На мій погляд, це б змінило ситуацію у ставленні росії, і це було б своєрідною відповіддю, сильною відповіддю на той шантаж, який сьогодні демонструє агресор», - зазначив він.

Окрім цього, зі слів Білявського, будь-яке перенаправлення обсягів газу із «Північного потоку – 1» на українську газотранспортну систему лише допоможе Оператору ГТС у мінімізації витрат на експлуатацію системи. Адже при сьогоднішній ситуації, коли спостерігається падіння добових обсягів транспортування російського газу на європейський ринок, ОГТСУ вимушений вмикати компресорні станції, які споживають або електроенергію, або природний газ.

«Тому, природньо, якщо буде збільшено завантаження газотранспортної системи, це впливатиме на розвантаження газоперекачувальних агрегатів, а значить - призведе до зменшення використання ресурсів, які необхідні для їх роботи», - стверджує співрозмовник.

«Я думаю що Європейська комісія так чи інакше прийме рішення стосовно розвантаження «Північного потоку -1». Скоріш за все, знов-таки, це буде проходити в два кроки. Перший крок – це часткове обмеження потужностей. Другий крок – повне обмеження. Це може відбутися, наприклад, часткове обмеження – у червні місяці, а повне обмеження може відбутись і в жовтні, навіть напередодні опалювального сезону, не зважаючи на зимовий період, який йтиме після цього. На мій погляд, фактор зимового сезону вже сьогодні, судячи з темпів закачування газу в європейські сховища, для ЄС – не страшний», - додає фахівець.

Контекст

Оператор ГТС України та НАК «Нафтогаз України» звернулись до компетентних органів Німеччини щодо призупинення роботи «Північного потоку - 1». 

Як вважає генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон, Німеччина може в односторонньому порядку обмежити транспортування газу через «Північний потік-1» без узгоджень з Угорщиною чи іншими країнами. При цьому до введення повного ембарго на газ обсяги транзиту до ЄС варто спрямувати на український маршрут, щоб підвищити безпеку постачання газу до Європи та забезпечити більш надійний захист українській газотранспортній інфраструктурі, вважає він.