Цибуля виривається в лідери подорожчання: ціни б'ють рекорди
Київ • УНН
Ціни на якісну ріпчасту цибулю в Україні зросли на 35% за тиждень через підвищений попит. Фермери стримують продаж зі сховищ, що створює дефіцит на ринку та може призвести до раннього імпорту.
Цього тижня українські фермери підвищили ціни на ріпчасту цибулю. Причиною такого зростання став помітний підвищений попит на цей овоч. Водночас багато господарств поки що утримуються від продажу цибулі зі сховищ, тому пропозиція якісної продукції на ринку залишається обмеженою.
Передає УНН із посиланням на інформацію аналітиків проєкту EastFruit.
Деталі
Наразі подорожчання спостерігається переважно в сегменті цибулі високої якості, адже пропозиція продукції середньої та низької якості значно скоротилася. Станом на сьогодні українські фермери продають якісну цибулю за ціною від 12 до 17 грн/кг ($0,29–0,41/кг), що в середньому на 35% дорожче, ніж наприкінці минулого тижня.
На сьогоднішній день ціни на ріпчасту цибулю вже перевищили минулорічні показники за аналогічний період у середньому на 16%. Однак експерти ринку зазначають, що така ситуація має певний "штучний" характер.
Багато господарств відмовляються продавати продукцію за поточними цінами, що лише підсилює дефіцит овочів на ринку.
Якщо порівнювати ситуацію на українському ринку цибулі з іншими країнами регіону, Україна вже наприкінці цього тижня може стати лідером за рівнем цін на цей продукт.
Аналітики прогнозують, що, якщо тенденція зростання цін продовжиться, імпорт цибулі в Україну цього сезону може розпочатися раніше, ніж зазвичай. Які продукти можуть здорожчати до 15% в зимовий періодВ найближчі кілька тижнів може бути певне затишшя цінової позиції, але з попитом через новорічні свята ціни зростуть.
Зимовий період може характеризуватися зростанням на м'ясо, яйця, цукор, олію, молочну продукцію в межах 15%. Сало також може зрости в ціни.
Нагадаємо
УНН раніше повідомляв, що ціни на ріпчасту цибулю в Україні на початку листопада суттєво знизилися через падіння попиту та збільшення пропозиції. Малі господарства активно розпродають продукцію з необладнаних сховищ, що призводить до зменшення вартості на 13% за тиждень.