Станом на 1 березня у списках ризикових були 20% платників податків, які подали податкову звітність – нардеп

Станом на 1 березня у списках ризикових були 20% платників податків, які подали податкову звітність – нардеп

Київ  •  УНН

 • 32774 перегляди

Read in English

За даними Южаніної, станом на 1 березня 2024 року, кількість ризикових платників була 30 036, що становить 20% від всіх платників, які подавали податкову звітність. Зокрема, перелік ризикових у січні збільшився на 454 платника порівняно з минулим місяцем.

Станом на 1 березня у списку ризикових платників податків перебували понад 30 тисяч юридичних та фізичних осіб, тобто 20% від всіх платників, які подавали податкову звітність. Про це повідомила член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна, передає УНН.

"На своє депутатське звернення отримала інформацію з ДПС щодо окремих питань роботи СМКОР у лютому 2024 року. Кількість платників ПДВ зменшилась на 376 до січня, а до лютого минулого року — на 9 794 платника і становить 250 969 платників ПДВ (91% юридичних осіб, 9% фізичних осіб)", - написала Южаніна в своєму Telegram-каналі.

За її словами, у лютому 2024 року майже 152 тисячі платників (60% від загальної кількості)  подали податкові накладні та розрахунки коригування на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.

Водночас, порівняно з січнем 2024 року, кількість таких платників зменшилась на 2%, кількість податкових накладних та розрахунків коригування, поданих на реєстрацію, збільшилась на 1%, а сума ПДВ у поданій податковій звітності зменшилась на 16%.

Крім того, за даними Южаніної, станом на 1 березня 2024 року, кількість ризикових платників була 30 036, що становить 20% від всіх платників, які подавали податкову звітність. Зокрема, перелік ризикових у січні збільшився на 454 платника порівняно з минулим місяцем.

Нардеп додала, що тенденція до збільшення кількості ризикових платників зберігається з вересня 2023 року. За цей період до переліку ризикових були включені 848 платників податків, виключені зі списку – всього 393 платників. Южаніна звернула увагу, що всього 4 платники податків виключили з переліку ризикових автоматично, решту – за рішеннями судів або комісій.

"Зверну увагу, на колись розпіарену "керівниками" податкової опцію про АВТОМАТИЧНЕ виключення платника з ризикових, якщо виключається з ризикових його контрагент:

- у лютому таких всього - 4 платника,

- у січні — 10,

- у грудні 2023 —  5,

- у листопаді 2023 — 5,

- у жовтні 2023 — 12,

- у вересні 2023 — 7.

Чи так мають працювати прийняті норми Постанови КМУ 1165 та їх реалізація для 30 тисяч ризикових платників?" - написала Южаніна.

Вона також зазначила, що платники намагались довести Державній податковій службі свою "неризиковість", проте стабільно більша частина з них отримувала негативні рішення регіональних комісій.

За даними Южаніної, у лютому 26 тисячам платників було заблоковано 180 тисяч податкових накладних і розрахунків коригування на суму ПДВ 4,8 млрд грн. Порівняно з січнем кількість таких платників зменшилась  на 5%; кількість ПН/РК зменшилась на 9%; сума ПДВ зменшилась на 15%.

Крім того, 18 тисяч платників подали копії документів для розблокування 141 тисячі податкових накладних та розрахунків коригування. Порівняно із  січнем кількість таких платників податків зменшилась на 10%, кількість ПН/РК зменшилась на 15%, сума ПДВ зменшилась на 8%.

Додамо

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) відзначає загострення ситуації з блокуванням податкових накладних з кінця лютого. Вона запропонувала Державній податковій службі замість того, щоб заморожувати діяльність бізнесу блокуванням, проводити податкові  перевірки у разі виникнення запитань до діяльності компаній. В ЄБА наголосили, що податкове законодавство країн ЄС не містить норм щодо блокування податкових накладних.

Нагадаємо

Блокування податкових накладних - одна з основних проблем, на яку скаржаться українські підприємці у сфері адміністрування податків. Загалом же, як вказується у статистиці Ради бізнес-омбудсмена, у третьому кварталі 2023 року 57% скарг від представників бізнесу стосувалися податкових питань.

Як зазначив бізнес-омбудсмен Роман Ващук в інтерв'ю, проблема в бізнесу навіть не в рівні податків, а в стилі адміністрування. Окрім того, він додав, що податкова і митниця 90-94% справ програють у судах – або у першій інстанції або в апеляції у Верховному Суді.

На думку експертів, така ситуація з судами свідчить про зловживання податківцями своїми повноваженнями, адже суди розбивають ці рішення. Дехто, як от економічний аналітик Павло Себастьянович, прямо називає це "схемами".

Серед основних таких схем він називає фіктивний експорт, реєстрацію фіктивного ПДВ від фіктивних компаній, експорт товарів за фіктивними документами з фіктивним ПДВ і повернення вже реального ПДВ, скрутки, блокування податкових накладних, надання статусу ризикового підприємству і організація тіньових схем зі зняття цього статусу.

Член Ради Асоціації платників податків Дмитро Олексієнко вважає, що за такою політикою адміністрування стоїть народний депутат, голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев, адже без його відома у ДПС не ухвалюються жодні важливі рішення. І він фактично керує податковою через свого колишнього помічника Євгена Сокура.

Водночас сам Гетманцев назвав свою діяльність щодо податкової – "парламентським контролем". Він також відкинув звинувачення про те, що перебирає на себе повноваження виконавчої влади, вказавши, що просто допомагає підприємцям.