$41.490.00
48.080.00

Спроба привласнити "логотип Apple" або хто стоїть за мережею "Ябко" та її податковими боргами

Київ • УНН

 • 292514 перегляди

В Україні мережу "Ябко" підозрюють у багатомільярдних схемах ухилення від сплати податків. Компанія фігурує у кримінальних провадженнях та пов'язана з ФОПами.

Спроба привласнити "логотип Apple" або хто стоїть за мережею "Ябко" та її податковими боргами

Масштаби ринку сірої електроніки та побутової техніки в Україні оцінюються мільярдами, і ні, мова тут не про гривню, а про мільярди доларів. УНН досліджує аспекти функціонування цього ринку. Ми вирішили звернути увагу на його гравців: в межах серії публікацій ми спробуємо розібратися, хто стоїть за мережами, які завозять техніку нелегально та збувають її ухиляючись від сплати податків. І першими ми звернули увагу на мережу "Ябко", представники якої, раніше самі фактично зізналися у порушенні правил.

Дорожня карта вартістю у мільярди 

У жовтні 2024 року Комітет ВР з питань фінансової та податкової політики провів засідання, на якому, зокрема, обговорювалося питання детінізації ринку електроніки. На засіданні серед інших були присутні представники ТМ "Ябко", такі собі Микола Кахнич та Віталій Турковець. Тоді вони заявили, що їм потрібна дорожня карта для того, щоб дотримуватися усіх правил, казали, що не змогли домовитися з компанією, яка займається продажем товарів "Apple" в Україні (мова йшла про єдиного офіційного в Україні дистриб'ютора ТОВ ПІІ "АСБІС-Україна") і багато іншого, фактично визнаючи, що працювали з порушеннями, продаючи нелегально завезену техніку та ухилялися від сплати податків. Коли голова комітету Данило Гетманцев вказав їм, що такі дії підпадають під статтю 212 Кримінального кодексу (Ухилення від сплати податків, зборів), почали кивати на те, що, мовляв, весь ринок так працює та розповідати, що зробили висновки за останній квартал і почали виправлятися… І тут цікавий момент - зробили висновки за останній квартал, тобто за 4 місяці. Але і з інформації, яка лунала під час засідання комітету, і з інших повідомлень, зокрема, податкової, легко можна зрозуміти, що порушення тривали роками та за приблизними оцінками лише втрати держбюджету від таких порушень перевищують 3 млрд гривень. Понад 3 млрд грн - ще  раз - це лише те, що спритні ділки не доплатили в бюджет! І це лише те, що вдалося виявити та приблизно обрахувати представникам відповідних органів. В реальності втрати можуть бути значно більшими. 

"Ябко" неодноразово привертало увагу відповідних органів. Так, у 2021 році була викрита схема за якою починаючи з 2019 року в Україну з Польщі без сплати відповідних податків та митних платежів ввозилися дрібні партії товарів (в межах неоподатковуваних норм). Займалася цим налагоджена сітка ФОП та просто причетних осіб, які за винагороду погоджувалися ввозити техніку нібито для власного використання, а насправді для подальшого продажу її через магазини. Тоді правоохоронці вилучили техніки на суму близько 14 млн грн. 

Крім того, у жовтні 2023 року Бюро економічної безпеки відкрило кримінальне провадження "за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України" в якому також фігурує "Ябко". 

"Так, прокурор зазначає, що службові особи ТОВ "ВЕСТ ЮЕЙ" (попередня назва ТОВ "Ябко Юей") в період із 01 січня 2021 по 31 грудня 2022 року, з метою прикриття незаконної діяльності та ухилення від сплати податку на прибуток підприємства, здійснили реалізацію побутової техніки, мобільних телефонів та аксесуарів, використовуючи інтернет - платформу "jabko.ua" та мережу магазинів "Ябко" в адресу кінцевих споживачів, шляхом документального оформлення операцій з реалізації товарів, використовуючи реквізити підконтрольних фізичних осіб - підприємців". Тобто "Ябко" фактично мінімізувало сплату податків продаючи товари через сітку ФОПів. І ввозилися ці товари в Україну, як ми вже розуміємо, неофіційно. 

В згаданому розслідуванні БЕБ ми нарахували 49 ФОП, але припускаємо, що їх набагато більше. Та навіть в межах цієї сітки з 49 ФОП втрати бюджету вражають:  так за період з січня 2021 по грудень 2022 року ТОВ "ВЕСТ ЮЕЙ", за оцінками правоохоронців, занизило свій податок на прибуток на суму понад 63 млн грн.  

Чи є ж "Ябко"? 

Колишнє ТОВ "Ябко Юей", а тепер "Вест Юей", яке фігурує у розслідуванні БЕБ, належить і керується Віктором Вікторовичем Круком. У структурі підприємства немає ні Миколи Кахнича, ні Віталія Турковця. Водночас Микола Кахнич виступав заявником реєстрації торгової марки "Ябко", яка наразі належить підприємству "ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ" - це підприємство спеціалізується на лізингу інтелектуальної власності.

До речі, керує цією компанією Уляна Миколаївна Кропивницька. Людина з аналогічним ПІБ, за інформацією розміщеною на сайті системи You Control, представляє інтереси "Вест Юей" у судовій тяганині з податківцями.

Також компанія "Інтелектуальна власність" у 2024 році подала заявку на реєстрацію ТМ "Привіт, особлива техніко!". Цей слоган активно використовує "Ябко" у своєму просуванні.

Що до Кахнича, то у 2019 році він також подав заяву на реєстрацію торгової марки, яка аж надто нагадує логотип…. Apple. Амбітно, погодьтеся. Але реєстрація такої ТМ потенційно відкриває перед продавцями нелегально завезеної в Україну техніки Apple більше можливостей для позиціонування та просування себе серед споживачів, як цілком легального представника американського бренду. Та заявка досі на розгляді.

Щодо Віталія Турковця, то формально до "Ябко" він немає відношення. Але має відношення до цілої низки пов'язаних між собою фірм. 

Бізнес-партнери з ринку нерухомості 

Кахнич і Турковець є чи були співзасновниками цілої низки компаній, які проводять операції з нерухомістю, здебільшого у Львові та Львівській області. Структура власності деяких компаній з часом змінювалась - Кахнич і Турковець виходили з числа засновників, а їх місце займали родичі, наприклад Юрій Турковець чи Раїса та Софія Кахнич.

В профілях діяльності цих компаній немає згадок про торгівлю технікою. Однак у судовому реєстрі знаходимо інформацію, що ці компанії можуть бути причетні до незаконного ввезення техніки Apple в Україну для подальшого продажу її через сайт та офлайн-магазини "Ябко". 

Ще цікавішою ситуація стає при більш ретельному вивченні цих компаній, а саме пов'язаних осіб, номер та адрес реєстрації фірм.

Наприклад фірма "Сіті-Девелопмент Груп" (керівником і засновником якої є Микола Кахнич), згідно даних YouControl має спільні номери телефонів, з іншою компанією, яка сходить до  Фінансово-промислової групи "Групи родини Димінських" відомого львівського олігарха та екс-нардепа Петра Димінського. Подібна ситуація із компанією "Д-6" з орбіти Кахнича-Турковця.

Крім того, частина компаній пов'язаних з Кахничем та Турковцем зареєстровані у Львові за адресою вул. Данилишина, 6. За цією адресою у Львові розташований бізнес-центр "The Office Business Center". Там же зареєстровані деякі компанії, що входять до "групи родини Димінських". Наприклад, ТОВ "ТЦ "МАГНУС" одним з керівників якої є Тарас Ігорович Панкевич - його в ЗМІ неодноразово згадували, як людину близьку до Петра Димінського і який так чи інакше причетний до компаній з його групи. Також він, як і Кахнич з Турковцем, мав відношення до вже згадуваної компанії "Д-6" - кінцевими бенефіціарами якої на сьогодні є Софія Кахнич та Юрій Турковець. Засновником "Д-6" є фірма "Рейвен Сервіс", яка також належить Софії Кахнич та Юрію Турковцю.  Все та ж "Д-6" значиться, як правонаступниця ТОВ  "ТЦ "Магнус".

Тараса Панкевича з Кахничами і Турковцями об'єднує ще одна адреса. 

У 2020 році Управління майном спільної власності Львівської обласної ради виставило на аукціон технічне приміщення зі сходами в чотириповерховому будинку на вулиці Миколи Вороного, 3. Як з'ясували тоді журналісти, ініціатором викупу приміщення на Вороного стало ТОВ "Бізнес-центр "Офіс-Вороного", якому належало тоді  1,3 тис. кв всього будинку, тобто більша його частина. Одноосібним власником товариства з кінця 2019 року деякий час був Тарас Панкевич.

Наразі це товариство змінило і назву, і власника, але все ще входить до "групи Димінських" та, за нашою інформацією, все ще володіє частиною будівлі на Вороного. І в цій же будівлі також зареєстровані компанії, що мають відношення, до Кахнича і Турковця. Наприклад, ТОВ "МВ РЕНТ" чи ТОВ "РЕЙВЕН-СЕРВІС".

Виправляються чи не дуже? 

На вже згадуваному засіданні комітету Кахнич і Турковець розповідали, що врахували помилки минулого і починають працювати чесно. Але чи справді це так? 

Факти річ вперта, а надто коли вони зафіксовані у судових документах. Але спочатку слід пояснити, що за ТМ "Ябко" у липні 2024  року з'явилася ще одна компанія - ТОВ "Спешлтех". Ймовірно її зареєстрували і почали використовувати після того, як "Вест Юей" стала фігурантом розслідування правоохоронців. Назва компанії "Спешлтех" вказана на чеку, що фіксував купівлю навушників у магазині "Ябко" в рамках дослідження сірого ринку продажу техніки, проведеного Центром експертиз "Тест".

Зареєстрована ця компанія вже за відомою нам адресою - Львів, вулиця Данилишина, 6. Засновником і керівником цієї компанії є Брижак Анна Сергіївна. Ця ж особа раніше була одним з бенефіціарів та керівником ТОВ "В-113", попередня назву якого ми вже згадували - ТОВ "Бізнес-центр "Офіс-Вороного". І як ми вже знаємо, ця фірма входить до "групи родини Димінського". У 2023, Анна Брижик зайшла в бенефіціаром  ТОВ "В-113"  замість доньки Димінського Жанни. Але улітку 2024 року Брижак вийшла з цієї компанії, зареєструвала "Спешлтех" та почала продавати техніку під вивіскою "Ябко". 

Ми вирішили придивитися до "Спешлтех" уважніше та виявили цілу низку судових ухвал та постанов зі згадкою цієї компанії. Наприклад, один такий судовий документ доволі свіжий. У ньому "Спешлтех" оскаржує штраф на суму понад 357 тисяч гривень накладений податковою у грудні 2024 року (тобто вже після засідання податкового комітету на якому Кахнич і Турковець каялися і заявляли, що виправилися).

Або ж судова постанова від грудня 2024 року, в якій йдеться: 

"... при перевірці ТОВ "Спешлтех", встановлено факт що гр. ОСОБА_1 , керівник ТОВ "Спешлтех", згідно акта перевірки 16 год. 41 хв. від 21.10.2024-30.10.2024 магазину "Ябко" за адресою: м.Біла Церква вул.Ярослава Мудрого б.40 що належить ТОВ "Спешлтех", встановлено факт порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків, а саме 27.10.2024 при реалізації телефону "iPhone 13 Pro" адаптеру та кольорового пакету на загальну суму 26279,0 грн. готівкою ПРРО не застосовано розрахунковий документ встановленої форми не вірно, також вказаний телефон був необлікований у встановленому законом порядку, до перевірки не надано накладні ТТН та будь які інші документи, що підтверджується рух ТМУ, чим порушено, п.1,2,12 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95ВР від 06.07.1995 року та вчинено правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП". 

Простіше кажучи "Спешлех" продовжує давню традицію "Ябко" продавати техніку в обхід усіх встановлених законом правил, а значить і без сплати податків у повному розмірі.

І це ще не все. Віталій Турковець є заявником на реєстрацію двох торгових марок AppGrade (одна з яких зареєстрована).

Виявляється, що під цією ТМ працювала (а можливо і продовжує працювати) ще одна мережа з продажу "яблучної" техніки. 

"AppGrade - мережа магазинів, що займається продажем та сервісним обслуговуванням техніки Apple", - йдеться в описі компанії на її сторінці у Фейсбук. Щоправда, сторінка ця не оновлюється з 2022 року.

Зате на сервісі OLX є продавець із дуже схожою назвою. AppGrade Mobile, який працює у Чернівцях і доволі активно розміщує оголошення, зокрема, і з продажу техніки американського бренду.

При цьому телефони не просто б/у, а явно сірі, це ми зрозуміли, наприклад, зі змісту оголошення з продажу Iphone, розміщеного в AppGrade Mobile. В описі товару вказано - "Глобальна версія, без блокувань".

У Львівській області ж діє AppGrade store&service, якій має магазини у Стрию та Дрогобичі, які також активно продають "яблучні гаджети". 

Наразі ми не маємо стовідсоткової впевненості, що AppGrade Mobile та AppGrade store&service дійсно мають зв'язок з Турковцем, але і виключати цього не можемо. 

Та навіть якщо вони не пов'язані з цією персоною судові документи зі згадкою діяльності "Спешлтех" дають нам право припускати, що після усіх штрафів та розслідувань правоохоронців власники "Ябко" не змінили своєї стратегії принаймні радикально - вони й надалі продовжують продавати сіру техніку та ухилятися від сплати податків. А якщо висновки про причетність цього бізнесу з продажу техніки до родини Димінських також правдиві, то можемо припустити також, що "Ябко" це не просто вдача двох хлопців, які уміло скористалися любов'ю українців до техніки відомого бренду та бажанням зекономити, а ретельно вибудована мережа з низки фірм, ФОПів, своїх людей у держструктурах, особливо на митниці, адже роками возити через кордон контрабандну техніку, не маючи відповідного "зеленого коридору" та прикриття згори, навряд чи можливо. 

Далі буде…

Tesla
$
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
.
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
S&P 500
$
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
,
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Brent Oil
$
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
.
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Gold
$
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
,
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Gas TTF
$
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
.
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9