Новий керівник Укрспирту хоче продати його за ціною металобрухту - експерт
Київ • УНН
КИЇВ. 25 жовтня. УНН. Закон про так звану демонополізацію спиртової галузі знищить її. Активи “Укрспирту” підуть з молотка за ціною металобрухту. Таку думку в ефірі телеканалу “112 Україна” висловив політичний експерт Віктор Прошкін, коментуючи зміну менеджменту держпідприємства та законодавчі ініціативи парламенту, передає УНН.
Так, за словами Прошкіна, через ухвалення та реалізацію закону про так звану демонополізацію спиртової галузі, підприємства, які входять до складу “Укрспирту”, збанкрутують.
“Загрози дуже великі, і починаються вони з того, що в разі прийняття закону, перш за все, ті підприємства, які сьогодні входять в ДП "Укрспирт" — вони збанкрутують, бо у них ніхто не буде купувати спирт. Далі, в Україну поллється російський, білоруський, молдавський спирт невисокої якості. Вони це будуть імпортувати, наприклад, через одне з підприємств, яке залишать працювати. Там же написано (у законопроекті — ред.), що можна імпортувати”, — пояснив він.
Окрім того, за його словами, законопроект про демонополізацію спиртової галузі призведе до звільнення близько 5 тис. працівників.
“Цікава норма: у нас потужність підприємства, наприклад, 36 млн декалітрів, чого вистачає, щоб всіх забезпечити сировиною, а ми ще маємо для чогось імпортувати. Це означає, що заводи не будуть працювати, люди не матимуть роботи, а 5 тис. працівників лишаться на вулиці, і галузь ляже. Далі їх (спиртзаводи — ред.) будуть різати на металобрухт.
Ми ж пам’ятаємо долю цукрової галузі, підприємства якої були порізані, і тільки одиниці лишилися. Така сама доля чекає і на "Укрспирт", — прогнозує Прошкін.
Ще один ризик непродуманої та надшвидкої приватизації "Укрспирту" полягає у тому, що значно зменшаться надходження до бюджету.
"Якщо демонополізувати "Укрспирт" — зменшаться надходження до бюджету акцизу десь в 4-5 разів. Якщо сьогодні це близько 11 млрд, то держава не отримає більше десь 8-9 млрд“, — зазначив експерт.
І найголовніше, це орієнтовна ціна за ДП "Укрспирт“, яку зараз озвучив новий в. о. директора Сергій Блескун. Йдеться про 6-7 млрд грн. Але, таких грошей за ДП у разі його демонополізації ніхто не дасть, переконаний Прошкін.
"Сьогодні залишкова балансова вартість "Укрспирту" складає десь 130 млн грн. І це при тому, що він є монополістом. Якщо забрати у нього монополію — його ринкова вартість зменшиться суттєво. Ні про які 6-7 млрд говорити не прийдеться. Це буде вартість металобрухту, який там лишиться“, — пояснив він.
Прошкін наголосив на тому, що схвально ставиться до приватизації "Укрспирту“, але це треба робити розумно, аби не знищити галузь.
”У ДП “Укрспирт” є ціла історія негативу, вона десь об’єктивна, десь — ні. Один з елементів такої інформаційної кампанії якраз спрямований на те, щоб зробити з “Укрспирт” монстра, якого треба позбутися швидко і за будь-яку ціну. От люди, які приходять, вони це роблять, і їх мета — знищити галузь остаточно“, — резюмував експерт.
Нагадаємо, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов на своїй сторінці у Facebook повідомив, що Кабмін на засіданні 23 жовтня призначив на посаду в.о. голови ДП "Укрспирт" Сергія Блескуна, який донедавна був радником міністра економіки з питань спиртової галузі.
Останній відомий тим, що раніше був топ-менеджером російської компанії.
Довідка. Сергій Блескун — впродовж 2001-2006 років проживав і працював у Москві (РФ). Був директором по роботі з клієнтами ВАТ “Лебедянский” (соки ТМ “Я”, “Тонус”, “Фруктовый сад”, “Фрустайл” і “Фрутоняня”). Впродовж 2006-2008 років був директором концерну “Оверлайт” (ТМ “Мягков”, “Штурман”, “Одесса”, L’Odessika), власником якого був Борис Кауфман — він же був бенефіціаром “Платинум банк”, у який Блескун під час свого керівництва в ДП "Укрспирт" направив кошти. Впродовж 2008-2015 Блескун був комерційним директором компанії Nemiroff, звідки і потрапив в ДП "Укрспирт".