Молочний скандал: у Грузії найбільший виробник годував корів курячим послідом
Київ • УНН
Найбільший виробник молока в Грузії, "Кварліс бага", годував худобу курячим послідом, що призвело до виявлення антибіотиків у молоці. У продукції "Сопліс нобаті" знайшли токсини.

Найбільший виробник сирого молока в Грузії, компанія "Кварліс бага", опинилася в центрі скандалу: худобу на фермах годували курячим послідом, що в підсумку призвело до виявлення антибіотиків у молоці. Про це стало відомо з розслідування грузинської служби Радіо Свобода, передає УНН.
Деталі
"Кварліс бага" — постачальник найбільших грузинських виробників молочної продукції — "Санте", "Сопліс Нобаті", "Агрохаб" і своєї дочірньої "Рдзіс лабораторіа".
Компанія привернула увагу, коли в грудні 2024 року відсудила 4,7 млн ларі у виробника курятини "Чиріна" (бренд "Бiу-бiу"), який поставив їй близько 2,7 тисячі тонн необробленого посліду. Після чотирьох років розглядів суд підтвердив, що саме з вини "Чиріна" у "Кварліс бага" загинуло до 200 корів. Було встановлено, що в зразках їх молока містився антибіотик тетрациклін. Цей препарат не входить до списку заборонених у Грузії. Більше того, відомо, що за допомогою тетрацикліну корів лікували і на фермі "Кварліс бага".
Про присутність антибіотика у своєму молоці компанія, ймовірно, знала ще до масового падежу худоби. У 2018 році з цієї причини "Санте" повернула партію молока "Кварліс бага".
"Кварліс бага" володіє Лаша Папашвілі – один з найбагатших людей країни, наближених до правлячої партії "Грузинська мрія". Це породило підозри про те, що через вплив бізнесмена державні органи закривали очі на порушення на фермах компанії.
У "Кварліс бага" підтвердили, що в 2018–2019 роках використовували перероблений курячий послід як добавку, як "високоякісний білок". Там кажуть, що таким чином впровадили "ізраїльську практику", дотримуючись високих міжнародних стандартів.
Як тільки були виявлені сліди антибіотиків, ми почали розслідування і, отримавши висновок незалежних лабораторій, які підтвердили наявність антибіотиків у продукції "Чиріна, в 2019 році співпрацю з Chirina було припинено, а курячі відходи більше не використовувалися в раціоні харчування
Там додали, що неякісне молоко не було реалізовано і його знищили.
"Кварліс бага" говорить, що сьогодні продовжує співпрацювати з найбільшими виробниками молочних продуктів в країні, що "підтверджує (в тому числі лабораторними дослідженнями) найвищу якість сирого молока".
"Чиріна" ж відкинула звинувачення, стверджуючи, що послід призначався тільки для удобрення ґрунту, а не для годівлі худоби.
Виробник курятини наполягає, що їх продукція абсолютно чиста від антибіотиків, що підтверджується останніми перевірками Національного агентства продовольства.
З 2013 року, з першого дня виробництва, наша курка не містить ніяких видів гормональних добавок і стероїдів. Більше того, жодна птахофабрика в Грузії не використовує гормони. Це також передбачено законодавством Грузії. Що стосується антибіотиків, то продукт періодично перевіряється на наявність слідів антибіотиків СЕС і є абсолютно чистим
На скандал відгукнулися і в "Санте". Там сказали, що впровадили "найсуворіші стандарти контролю якості молока": продукцію тестують на наявність антибіотиків в молоці, визначення жиру і білка, а також проводять мікробіологічний аналіз. Компанія запевнила, що в разі невідповідності стандартам молоко повертають на ферму і не використовують у виробничому процесі.
У "Сопліс нобаті" заяв не робили. Сьогодні стало відомо, що на підприємстві компанії проводили перевірку. Там не виявили критичних невідповідностей. Одночасно Національне агентство продовольства відправило в лабораторію зразки продукції компанії. В результаті, в молоці бренду виявили підвищений вміст афлатоксину М1 – токсичної речовини, що утворюється в молоці тварин, які їли заражені пліснявими грибами корми. Партії з токсинами відкликали з продажу.