Цитата
“Необхідно всіляко підтримати Україну, і Литва готова до цього, включно з передачею Україні летальної зброї”, — заявив Анушаускас під час спільного брифінгу з міністеркою оборони ФРН Крістіне Ламбрехт (цитата по DW) у Руклі, литовській військовій базі, де дислокуються сили НАТО.
Втім, яку саме зброю Литва передасть Україні, міністр не уточнив. “Я не буду зараз відповідати прямо, це питання багатосторонньої угоди, оскільки залучено кілька держав, не лише донор і одержувач озброєнь, але також виробник і постачальник”, — зауважив Анушаускас.
Литва: Вимоги РФ до НАТО неможливо виконати
Анушаускас також зазначив, що в ситуації, коли сили РФ в Калінінградській області в десять разів перевищують батальйон, розгорнутий у Руклі, неможливо виконати вимоги Москви до НАТО. “Я вважаю, що їх потрібно відкинути”, — сказав литовський міністр.
Контекст
17 грудня МЗС Росії опублікувало список вимог до НАТО, що передбачає відмову від подальшого розширення на схід та включення України до складу Альянсу, від ведення військової діяльності на території країн Східної Європи, Закавказзя та Центральної Азії, а також відмову від розміщення ракет середньої та малої дальності на позиціях, з яких можливо атакувати територію РФ.
Українська влада і західні партнери останнім часом звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеки нового російського вторгнення і посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США і їх союзників, що НАТО не буде розширюватися далі на схід і не розгорне там системи озброєння, які Росія вважає загрозою.
На тлі цього президенти Росії і США Володимир Путін і Джо Байден 7 грудня провели двосторонні переговори через відеозв’язок, які тривали дві години.
Як заявив радник США з національної безпеки Джейк Салліван на брифінгу за підсумками переговорів Путіна і Байдена, Джо Байден не пішов на поступки Володимиру Путіну щодо гарантій не дозволити Україні вступити в НАТО.