Корнієнко про ідею відправити нардепів на фронт
Київ • УНН
Олександр Корнієнко заявив, що немає юридичних підстав для мобілізації народних депутатів, але визнає суспільний запит на більшу підзвітність парламентарів на тлі політичного невдоволення в Україні.
Перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко прокоментував ідею відправити нардепів на фронт. Зокрема, він відзначив, що юридичних підстав мобілізувати депутатів немає. Однак наявність такого запиту у суспільстві свідчить про невдоволення українців процесами, що відбуваються в політичному полі. Про це пише УНН, із посиланням на інтерв’ю Корнієнка для Радіо Свобода.
Напевно, в законі про воєнний стан і про військове зобов’язання ми можемо забрати відстрочку (для депутатів – ред.). Але я не впевнений, що Конституція це дозволить… Я не знаю, як цього досягти, але це запит на те, щоб депутати менше давали приводів їх вважати кимось поганим, цей запит точно є в суспільстві.
Деталі
Корнієнко наголосив що до розв’язання цього питання слід врахувати низку юридичних та етичних моментів. Однак, він також зазначив, що недієздатний парламент може поставити під загрозу процес української євроінтеграції.
90% технічної складової євроінтеграції – це голосування… Якщо парламент поступово буде втрачати депутатів, то він рано чи пізно дійде до відмітки в 300. І це не буде відповідати критеріям вступу в ЄС, НАТО і так далі… Як нам допоможе виграти війну батальйон з 200 депутатів, який в цей час не буде голосувати, і ми не будемо просуватися по іншим цілям?
Він також додав, що не варто виключати з аспекту мобілізації депутатів й момент політичної боротьби під час війни. Корнієнко відзначив, що політичні ігрища часто дають мінус не лише конкретному опоненту, а й погіршують загальний імідж народних обранців.
Воно (елементи політичної боротьби - ред.) дає мінуси не лише опонентам один-одному, а й усім нам, як установі, як організації.
Контекст
Днями колишній Генеральний прокурор України Ігор Луценко, коментуючи новий законопроєкт щодо змін у мобілізації, вказав на те, що ним парламент "направить на фронт ще кілька сотень тисяч людей, з яких якась частина загине". Відтак він запропонував народним депутатам направити по 10% чоловіків від кожної фракції на фронт на пів року, "щоб показати іншим громадянам, як треба робити".
Після початку повномасштабного вторгнення низка народних депутатів, таких як Роман Лозинський і Роман Костенко ("Голос") та Михайло Забродський ("Європейська солідарність") долучилися або повернулися до Збройних сил України. У вересні 2023 року видання "Чесно" також дослідило, скільки депутатів місцевих рад пішли на фронт.
З іншого боку, видання NGL.media днями оприлюднило дані, за якими щонайменше троє колишніх народних депутатів виїхали за кордон як волонтери й не повернулися.