"Клуб білого бізнесу" Гетманцева створить в Україні  концтабір для підприємців – експерти

"Клуб білого бізнесу" Гетманцева створить в Україні концтабір для підприємців – експерти

Київ  •  УНН

 • 296410 перегляди

Read in English

Експерти попереджають, що законопроєкт Гетманцева про "клуб білого бізнесу" є дискримінаційним, порушує презумпцію невинуватості та має на меті створити "концтабір" для підприємців, які не увійшли до списку "обраних".

Законопроєкт про "клуб білого бізнесу" голови податкового комітету Ради Данила Гетманцева дискримінаційний та порушує презумпцію невинуватості, розділяючи без рішення суду бізнес в Україні на "білий" та порушників. Справжня його мета – не зменшення тиску на бізнес, а "кошмар" тих, хто не увійде до списку обраних. Такі думки в коментарях УНН висловили експерти.

Деталі

Верховна Рада в середу ухвалила в першому читанні проєкт закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства" більше відомий як законопроєкт про "клуб білого бізнесу". За словами Гетманцева, ухвалення його ініціативи в цілому дозволить знизити податковий тиск на підприємців.

Проте така заява голови податкового комітету Ради виглядає як відверта брехня. Зокрема, за словами директора економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолія Амеліна, ухвалення законопроєкту Гетманцева навпаки призведе до збільшення тиску на підприємців. Експерт переконаний, що в результаті податківці не чіпатимуть "своїх" і "закошмарять" тих, хто не увійде до клубу обраних.

"В цей клуб вони будуть вибірково в ручному режимі включати ті компанії, які будуть сплачувати можновладцям корупційну ренту, а всі інші будуть ворогами, Тобто, це знищення загалом української економіки, і ФОПів, і компаній – і великих і маленьких, і з іноземним, і з українським капіталом", - зазначив Амелін.

Image

На його думку, цілеспрямоване знищення української економіки може бути вигідне лише ворогу нашої держави.

"Я хочу нагадати, що економіка – це база для обороноздатності країни, економіка це база для того, щоб українці жили в добробуті, тому, я вважаю, що це диверсія проти економіки, українських громадян і проти української армії", - підкреслив Амелін.

Гетманцев обдурив депутатів, які стали співавторами законопроєкту про "клуб білого бізнесу", насправді там преференції для обраних - Южаніна20 бер. 2024, 08:50 • 143244 перегляди

Водночас співзасновник Центру економічного відновлення Андрій Длігач акцентував увагу на дискредитаційному підході у розділенні бізнесу на категорії.

"Насправді, все це виглядає, як дуже дискредитаційний підхід, бо є різні бізнес-моделі, відповідно, всіх рахувати за якоюсь усередненою схемою неправильно", - підкреслив економіст.

"Клуб білого бізнесу" Гетманцева також має ще одну цікаву функцію – він зробить офіційним ухилення від податкових перевірок для обраних, вважає Длігач.

"Для цього все і робиться, щоб своїм зробити офіційне ухилення від перевірок, а тим, хто не свій, зробити максимум аби посилити тиск. Це точно не на користь підприємництва і розвитку економіки", - зазначив він.

Експерти також наголошують, що ініціатива Гетманцева має ряд корупційних ризиків. Зокрема, податківці самі зможуть вирішувати, кому стати обраним, а кого відразу охрестити порушником. При цьому презумпція невинуватості, яка діє в усіх демократичних державах, на закон про "клуб білого бізнесу" не розповсюджуватиметься.

"Я хочу нагадати, що в правовій державі діє презумпція невинуватості, і якщо ми законом починаємо розділяти бізнес або людей на різні групи, то ми вже порушуємо основні права як людини, так і підприємства. Україна – країна, яка займає 130 місце в світовому рейтингу економічних свобод. Прийняття ще одного закону який сегрегує бізнес, нас взагалі відкине на останні позиції цього рейтингу, і він дасть більше можливостей можновладцям, чиновникам, фіскалам вбивати бізнес. Що таке білий і не білий бізнес? Хто судді? Хто визначає?", - поставив риторичне запитання Амелін.

Image

На його думку, дозвіл чиновникам без рішення суду самостійно вирішувати за власними критеріями ,кого відносити до списку білого бізнесу, а кого призначати сірим, вбиває українську економіку, адже закриє будь-які можливості для залучення іноземних інвестицій.

Економіст Длігач наголосив, що ставлення демократичної держави до бізнесу апріорі повинне бути як до легального, що не має порушень.

"Держава має ставитися до всього бізнесу, як до доброчесного і білого. Не може бути ситуації, в якій держава в несудовий спосіб за якимись ознаками визначає приналежність бізнесу до якоїсь категорії. Це ганьба і порушення ідеології ведення підприємницької діяльності", - наголосив він.

Експерти зазначають, що умови, які створить закон про "клуб білого бізнесу" швидше нагадуватимуть концтабір.

"Що таке увійти в клуб? Це сегрегуватися з кимось. У нас по замовчуванню всі білі, поки це не доведено вироком суду. Презумпція невинуватості у нас діє. А якщо ми створюємо штучні перепони, штучну сегрегацію – це вже нагадує якийсь концтабір – ти більш хороший, а ти менш хороший, але всі ви в концтаборі знаходитеся. Україна – вільна країна, для українців свобода і воля це є головні цінності. А нам чиновники, які мають працювати задля людей – створюють перепони для розвитку. Ми тільки зробимо можливості аби українці поїхали з країни. Ми хочемо втратити бізнес і людей? Так наша влада, Гетманцев і такі як він роблять все для того, щоб українці поїхали з країни і перестали тут працювати і робити бізнес", - додав Амелін.

"Клуб проклятих" або які ризики несе в собі законопроєкт Гетманцева про "клуб білого бізнесу"12 квіт. 2024, 06:00 • 525134 перегляди

Член податкового комітету Ради Ніна Южаніна неодноразово критикувала законодавчу ініціативу Гетманцева, зазначаючи, що таким чином він хоче узаконити процес віднесення підприємств до списку ризикових, і блокування податкових накладних.  На її думку, законопроєкт Гетманцева в тому числі покликаний унеможливити притягнення до кримінальної відповідальності тих, хто причетний до створення інструменту з блокування роботи бізнесу шляхом присвоєння йому статусу ризикового і блокування податкових накладних. 

"Зараз все що робиться по блокуванню податкових накладних, по віднесенню платників до ризикових, по невиконанню рішень судів щодо зняття (статусу ризикового підприємства – ред.) і незаконності цього статусу ризиковості – це все перебуває поза законом, тому що постанова, якою затверджений порядок блокування, не є в рамках діючого Податкового кодексу. Все, це перевищення повноважень виконавчої гілки влади. Оскільки це вже набуло величезних розмахів, я сподіваюсь що хтось з юристів знайде можливості і ресурси довести нанесену шкоду для підприємств цим блокуванням", - зазначила Южаніна.

Image

Нардеп додала, що за такі дії може бути кримінальна відповідальність через перевищення службових повноважень. "І тут буде ціла організована група людей, які давали вказівки, які виписували ці норми, застосовували їх і так далі. І скоріше за все для того, щоб уникнути цієї відповідальності є основний лейтмотив цього проєкту закону – внести в тіло податкового кодексу норми, які якраз стосуються ризиковості платника", - резюмувала Южаніна.

Додамо

Раніше "клуб білого бізнесу" розкритикував також бізнес-омбудсмен Роман Ващук. Він переконаний, що такий закон створить резервацію для еліти замість того, щоб вирівняти умови для всього бізнесу.

Крім того, за висновками групи аналітиків Ради бізнес-омбудсмена, наразі в українській податковій діє "презумпція злої волі". 

"Тобто платник податків – це потенційний порушник податкового законодавства радше, ніж законослухняний платник, який може допустити якісь помилки і якому треба допомогти", - розповів Ващук під час презентації результатів дослідження.

За його словами, наразі податкові перевірки не ефективні, адже не виконують свою основну функцію – не наповнюють бюджет країни.

Аналітики Спілки українських підприємців у своїх висновках  також вказали на те, що законопроєкт Гетманцева містить дискримінаційні положення та корупційні ризики. 

Нагадаємо

На Mind Entrepreneur Summit 2024 – конференцію для малого і середнього бізнесу, де планувався виступ Гетманцева, прийшли люди в костюмах гусей із надписом "Щіпай мене – не чіпай бізнес!"