Казус Чуркіна або маестро чорних відтінків
Київ • УНН
Постійний представник Росії в ООН Віталій Чуркін, який помер на 65 році життя, для українців і для всього світу запам'ятається скандальними та суперечливими заявами щодо України, а саме окупації Криму та війни на Донбасі. Іноземні колеги, попри протистояння в ООН, називають його не інакше, як "маестро дипломатії". Офіційний Київ поки мовчить, пам'ятаючи усі "50 відтінків чорного" кремлівської дипломатії.
УНН зібрав найвідоміші заяви дипломата щодо подій в Україні, починаючи із 2014 року, коли Кремль розпочав свою збройну агресію.
Так, починаючи з подій Революції Гідності, постпред РФ при ООН зробив дивну заяву, що стрілянина на Майдані велася з штаб-квартири А.Парубія.
На початку анексії Криму, у березні 2014 року, він, відповідаючи на питання журналістів про присутність російських військ на півострові, зазначив, що Росія в Криму діє в рамках укладеної з Україною угоди про базування Чорноморського флоту.
А 7 березня 2014 В.Чуркін заявив, що Москва розриває політичні відносини з Україною.
"Ми не визнаємо легітимність нинішньої влади в Україні, при цьому у нас є багато різних робочих контактів, неполітичних контактів…Просто тому, що ми не визнаємо легітимність цієї влади”, - заявив він тоді.
На початку військових дій на Донбасі, коли російські загони, керовані офіцерами спецслужб РФ розпочали захоплення, українських міст — Слов'янська, Краматорська і Дружківки, постпред РФ, під час свого виступу в Радбезі ООН, назвав "небилицями" повідомлення про скупчення російських військ на кордоні з Україною.
“Дехто, в тому числі в цьому залі, вперто не бажаючи бачити справжні причини того, що відбувається в Україні, постійно шукають у подіях на південному сході "руку Москви". Досить це робити. Досить поширювати небилиці про те, що ми зібрали армади військових на кордоні з цією країною, готових ось-ось, за кілька годин дійти мало не до Ла-Маншу. Що ми заслали полчища агентів, що координують дії протестуючих жителів України”, - говорив тоді В.Чуркін.
При цьому, у НАТО уже представили супутникові фотографії, які свідчили про розгортання російських військ поблизу кордону з Україною, зокрема, на знімках нараховувалось 40 тисяч військових, поруч із якими розміщені танки, бойові бронемашини, артилерія та авіація.
Під час окупації Криму, коли з півострова почали надходити повідомлення про репресії кримських татар та патріотично налаштованих українців, Віталій Чуркін назвав ці повідомлення неправдивими і провокативними. Хоча вже через деякий час, в Криму почнуться обшуки в кримських татар, звинувачення в екстремізмі та довгі судові процеси над ними через невизнання нової "влади".
Також дипломат робив в Радбезі ООН заяви про те, що в разі необхідності Росія має міжнародно-правові підстави для введення "миротворців" в Україну.
Після того, як в Україні в травні 2014 пройшли президентські вибори і було обрано Президентом Петра Порошенка, Віталій Чуркін виступив із заявою, що позачергові вибори президента України не можна вважати вільними і демократичними.
Після сумнозвісного збиття над Донбасом малазійського Боїнгу рейсу MH-17 влітку 2014, коли українські спецслужби почали оприлюднювати докази причетності сепаратистів до аварії малайзійського "Боїнга" і його збиття з російського "Буку", Віталій Чуркін назвав це все монтажем і фальшивкою. Хоча вже в 2016 році міжнародною слідчою групою буде визнано, що літак було дійсно збито з ракети від "Буку", який завезли з РФ.
У серпні 2014 Віталій Чуркін на засіданні Радбезу ООН визнав, що на Донбасі воюють російські найманці.
"Всім відомо, що на сході України є російські добровольці. Цього ніхто й не приховує", - сказав він.
Також В.Чуркін звинувачував США у підбурюванні України, і це вже після майже року запеклих бойових дій за участі кадрових російських військових на Донбасі.
"Взагалі дивно: куди б Вашингтон не звернув свій погляд - Ірак, Лівія, Сирія, Україна - скрізь дестабілізація, криза, кров. Можливо Сполучені Штати вважають, що у Європи мало проблем, і на сході континенту треба створити тривалу, болючу криза?", - сказав тоді В.Чуркін.
Крім США від В.Чуркіна дісталося й ОБСЄ та членам Радбезу ООН, останніх він звинуватив у однобокості у відношенні подій на Донбасі, а ОБСЄ назвав заангажованими.
А також на одному із засідань в ООН В.Чуркін назвав виступи під час засідання Радбезу як такі, що містять "50 відтінків чорного".
"Останні виступаючі використали "50 відтінків чорного", - заявив він.
На це в українській делегації відповіли, що “50 відтінків чорного" - це чорна картина, яка була намальована Росією.
Під час голосування в 2015 році в Радбезі ООН за проект резолюції щодо створення міжнародного трибуналу щодо МН17 Віталій Чуркін використав право вето, бо на його думку, це було безперспективним, і Рада Безпеки ООН не підтримала проект резолюції.
Як повідомляв УНН, у Нью-Йорку раптово помер постпред РФ при ООН В.Чуркін.
Нагадаємо, Росією за три роки захоплено 7,2% території України, де в окупації та нескінченому терорі живуть мільйони громадян України.