Група експертів попереджає, що "міст до НАТО" може бути небезпечним для України - Politico
Київ • УНН
Група зовнішньополітичних експертів попереджає, що проштовхування членства України в НАТО на майбутньому саміті може поставити під загрозу США і союзників, що призведе до затяжного протистояння між ядерними державами.
Десятки експертів із зовнішньої політики в середу у листі закликали членів НАТО уникати просування питання про членство України на саміті країн Альянсу, який відбудеться наступного тижня. Вони вважають, що "міст до НАТО" поставить під загрозу США і союзників і призведе до розриву коаліції. Зі змістом листа експертів ознайомилося Politico, передає УНН.
Деталі
Як стверджує група експертів, якщо Україну буде прийнято в НАТО, напад росії на Україну в майбутньому приведе в дію статтю 5 НАТО, яка закликає союзників захищати члена, який зазнав нападу.
Зазначається, що Аргумент щодо статті 5 є поширеним серед тих, хто виступає проти членства України в НАТО. Втім така публічна позиція більше ніж 60 аналітиків дає змогу подивитись на аргументи, які, ймовірно, лунатимуть під час триденного саміту, що розпочнеться 9 липня.
"Що ближче НАТО до обіцянки, що Україна приєднається до Альянсу після закінчення війни, то більший стимул для росії продовжувати війну", - ідеться в листі, отриманому Politico. Також там зазначається, що "з викликами, які кидає росія, можна впоратися і без вступу України до НАТО".
В документі йдеться, що просування України до членства в НАТО може призвести до зворотного результату, "перетворивши Україну на місце затяжних розбірок між двома провідними ядерними державами світу" і зігравши на руку російському диктатору володимиру путіну.
Організаторами листа виступили президент Американського інституту економічних досліджень Вільям Ругер і старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Стівен Вертхайм.
Інші аналітики, як зазначається, з цим не згодні. Минулого тижня дослідники RAND Corp. написали, що союзники виграють, якщо на саміті запропонують Україні ясність щодо умов її майбутнього членства. Атлантична рада також наполягає на членстві України в НАТО, стверджуючи, що це доведе Києву, що підтримка Заходу не ослабне.
У сьогоднішній статті в журналі Foreign Affairs генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг не став прямо говорити про членство України, але згадав про майбутнє Києва в Альянсі та про занепокоєння з цього приводу: "Ми хочемо дати зрозуміти, що ми в цій справі надовго. .... Посилення нашої підтримки не робить НАТО стороною в цьому конфлікті".
Доповнення
Як заявив заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Дуглас Джонс, НАТО запропонує Україні "конкретні шляхи" для прискорення її майбутнього членства в Північноатлантичному альянсі під час саміту наступного тижня у Вашингтоні.