Де жінкам стати на військовий облік: пояснюють у Міноборони
Київ • УНН
КИЇВ. 26 грудня. УНН. На військовий облік жінкам, професії яких визначені для цього недавнім наказом Міноброни, потрібно буде у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання. Таке пояснення надали у Міністерстві оборони України, пише УНН.
Як стати на військовий облік, де, у який строк
Військовому обліку підлягають усі жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.
"Стати на військовий облік потрібно до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання", - вказано у поясненні МОУ.
Вказано, що військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці — досвідом роботи та КВЕДи фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.
"Процес постановки на військовий облік подібний до того, який проходять чоловіки. Коли облік повноцінно запрацює, у мірі потреби жінкам будуть пропонувати брати участь у зборах чи тренуваннях. А при влаштуванні на нову роботу, серед документів треба буде надати й військово-обліковий", - додали у відомстві.
Як діють ці норми при зміні професії, вагітності, вихованні неповнолітніх дітей
При зміні професії, за даними МОУ, потрібно буде інформувати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що дозволить краще відслідковувати наявні людські ресурси.
"Вагітні жінки та/або з малолітніми дітьми теж беруться на військовий облік. Як і у випадку чоловіків, у ТЦК та СП для жінок враховуватиметься стан здоров’я людини та її сімейні обставини", - додали в оборонному відомстві.
Коли очікувати якісь зміни
"Робота з реалізації наказу спланована до кінця 2022 року. На життя громадян до кінця 2022 року ці норми не вплинуть. Мета — приведення до чинного законодавства країна повинна знати свої резерви, ми повинні бути готовими, бо ситуація зобов’язує. До кінця 2022 року у Генеральному штабі Збройних Сил України буде проведено аналіз змін кількості військовозобов’язаних-жінок, що перебувають на військовому обліку", - відзначили у МОУ.
Серед жінок тепер військовозобов’язані, як вказано, спеціалісти 35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності.
Доповнення
Днями з’явився наказ Міністерства оборони щодо суттєвого розширення переліку професій, який зобовʼязує жінок стати на військовий облік. Перелік, затверджений наказом Міноборони, охоплює сотні спеціальностей та професій. Так у список додали медійників та комунікаційників усіх категорій — журналістів, операторів, піарників, видавців, бібліотекарів, перекладачів, медиків, аналітиків, фінансистів, науковців, менеджерів різного профілю, ветеринарів тощо.
23 грудня МОУ та ЗСУ вийшли на брифінг з роз’ясненнями щодо нововведень, які викликали чималий суспільний резонанс. За інформацією, що була озвучена на брифінгу, жінки мають стати на військовий облік до кінця 2022 року. Водночас не виключено, що ці строки будуть продовжені.
На облік мають стати всі жінки віком від 18 до 60 років, професії яких було визначено Міноборони і які є придатними для цього за станом здоров’я. Вагітність та наявність малолітніх дітей зобов’язання не скасовує.
У разі ж порушення правил військового обліку громадянки будуть змушені сплатити штраф до 1,5 тис. грн, а роботодавці — до 8,5 тис. грн.
Згодом стало відомо, що Міністерство оборони України має намір переглянути список професій для війскового обліку жінок у бік зменшення.