Чи залишаться доступними ліки? У МОЗ обговорили скандальні нововведення з фармацевтичною спільнотою

Чи залишаться доступними ліки? У МОЗ обговорили скандальні нововведення з фармацевтичною спільнотою

Київ  •  УНН

 • 77363 перегляди

Read in English

МОЗ провів нараду з представниками фармринку щодо поправок до законопроєкту №11493. Запропоновані зміни можуть призвести до подорожчання ліків та проблем з доступністю медпрепаратів, особливо у віддалених регіонах.

Під головуванням міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка відбулася нарада з представниками фармацевтичного ринку, включаючи виробників, дистриб’юторів та аптечні мережі щодо скандальних поправок до законопроєкту №11493, які можуть призвести до суттєвого подорожчання ліків та ускладнити доступність до медпрепаратів у прифронтових зонах, пише УНН.

За словами одного з учасників наради, присутнім роздали документ, у якому були вказані поправки, які планує внести Комітет під час підготовки законопроєкту до другого читання.

Документ передбачає кілька важливих поправок, які матимуть значний вплив на роботу фармацевтичного ринку, доступність ліків та ціни на препарати.

Зокрема, пропонується обмежити закупівлю ліків одним покупцем до 20% від загального обсягу виробника.

За словами експертів, це створить ризик того, що аптеки не зможуть отримати достатню кількість препаратів для задоволення попиту, особливо під час епідемій чи екстрених ситуацій. Це спричинить дефіцит ліків, змусить хронічно хворих пацієнтів шукати необхідні їм препарати в інших містах, особливо у прифронтових районах та віддалених населених пунктах.

Крім того, пропонується запровадити єдиний електронний каталог, який регулюватиме ціни на всі препарати. Це може створити додаткову бюрократію, затримки постачання ліків і зростання цін через підвищення витрат бізнесу. Аптеки можуть відмовитися від роботи з окремими групами препаратів через їхню нерентабельність, що призведе до зменшення асортименту ліків.

Документ також передбачає квоти на постачання критичних ліків. Тобто будуть встановлені обмеження на постачання вакцин, інсуліну та антибіотиків, але не враховується специфіка логістики, яку забезпечують великі дистриб’ютори.

Це своєю чергою призведе до порушення ланцюгів постачання та закриття складів у віддалених регіонах і дефіциту ліків, особливо у прифронтових зонах.

Ще одне нововведення, яке пропонує документ — заборона маркетингових договорів. Це означає, що виробники та дистрибʼютори не зможуть надавати аптекам знижки, а ті своєю чергою не зможуть робити дисконт покупцям. Таким чином ціни на ліки стрімко зростатимуть, а деякі мережі будуть змушені закривати аптеки у малих містах, де низька рентабельність.

Представники фармацевтичного ринку майже одностайно виступили проти таких поправок, їх підтримав лише один завод фармгігант. Експерти ринку наголосили, що такі зміни можуть призвести до значних соціальних та економічних проблем. Учасники зазначили, що зростання цін на ліки та дефіцит медикаментів особливо гостро відчуватимуть жителі віддалених регіонів і прифронтових територій, де доступ до аптек вже обмежений.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко підкреслив, що міністерство відкрите до діалогу та врахування пропозицій від представників ринку. Він закликав представників ринку подати свої пропозиції, аби врахувати їх у фінальній редакції законопроєкту.

Учасники наради позитивно сприйняли позицію міністра і висловили сподівання, що він стане на захист їх інтересів та забезпечить чесні та прозорі правила гри на фармринку, які не вдарять перш за все по гаманцях українців.