Міжнародні резерви України за 2021 рік зросли на 6%

Міжнародні резерви України за 2021 рік зросли на 6%

Київ  •  УНН

 • 16706 перегляди

КИЇВ. 6 січня. УНН. У 2021 році міжнародні резерви України зросли до майже 31 млрд дол - на 6%. Про це УНН повідомляє з посиланням на Національний банк України.

Цитата

"Станом на 1 січня 2022 року міжнародні резерви України за попередніми даними становили 30 940,9 млн дол. США. Упродовж 2021 року вони зросли на 1,8 млрд дол. США, або на 6%. Міжнародні резерви збільшилися завдяки отриманню Україною зовнішнього фінансування та купівлі валюти Національним банком на валютному ринку", - йдеться в повідомленні.

Деталі

Повідомляється, що у серпні 2021 року Україна отримала 1 928,2 млн спеціальних прав запозичень (СПЗ) у межах загального розподілу від МВФ, а у листопаді – другий транш від МВФ за програмою stand-by обсягом 500 млн СПЗ. Упродовж року також вдалося отримати інше пов’язане офіційне фінансування, зокрема від Єврокомісії обсягом близько 600 млн євро.

"Загалом із зовнішніх та внутрішніх джерел у 2021 році Україна отримала 11,2 млрд дол. США, що майже компенсувало платежі з обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті (11,5 млрд дол. США)", - зазначається в повідомленні.

Упродовж більшої частини року пропозиція валюти на ринку переважала над попитом насамперед завдяки сприятливій світовій кон’юнктурі для основних товарів українського експорту. Національний банк діяв відповідно до Стратегії валютних інтервенцій і викуповував сформований надлишок валюти для поповнення міжнародних резервів, не перешкоджаючи ринковому тренду.

Зауважується, що за підсумками року чиста купівля валюти Національним банком перевищила 2,4 млрд дол. США. У грудні 2021 року міжнародні резерви України зросли на 342,5 млн дол. США, або на 1,1%. Збільшення їх обсягу насамперед зумовлювалося валютними надходженнями на користь уряду. Загалом динаміку резервів упродовж грудня визначали такі чинники:

  • по-перше, операції з управління державним боргом. Валютні надходження на користь уряду становили 1 365,6 млн дол. США, зокрема 858,3 млн дол. США – від розміщення внутрішніх держоблігацій (ОВДП) та 105 млн дол. США – від Світового банку. На обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті було спрямовано 847,7 млн дол. США, у тому числі 588,2 млн дол. США – на обслуговування та погашення ОВДП;
  • по-друге, операції Національного банку на міжбанківському валютному ринку. З метою згладжування надмірних коливань, Національний банк викупив на валютному ринку 84 млн дол. США та продав 236,5 млн дол. США впродовж минулого місяця. Отже, обсяги чистого продажу валюти центральним банком на валютному ринку в грудні становили 152,5 млн дол. США;
  • по-третє, переоцінка фінансових інструментів. У минулому місяці їх вартість зменшилася на 22,9 млн дол. США. Поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 4,1 місяця майбутнього імпорту, що є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й Національного банку.

Окрім того, дані про міжнародні резерви та ліквідність в іноземній валюті складаються та оприлюднюються щомісяця:

  • не пізніше сьомого дня місяця, наступного за звітним – попередні дані;
  • не пізніше 30-го дня місяця, наступного за звітним – уточнені дані.

Доповнення

У НБУ зауважують, що підтримувати міжнародні резерви на рівні близько 30 млрд дол. США дозволить подальша співпраця з МВФ та іншими міжнародними партнерами.

У Міністерстві фінансів очікують, що наступна місія Міжнародного валютного фонду прибуде у лютому-березні.

Україна у середу, 24 листопада, отримала другий транш від Міжнародного валютного фонду за програмою Stand-By.

Завершення перегляду дозволило Україні отримати близько 699 мільйонів доларів США (500 мільйонів SDR), внаслідок чого загальний обсяг виплат у межах поточної угоди становить близько 2,8 мільярда доларів США (2 мільярди SDR).

18-місячна програма МВФ з Україною у форматі Stand-By з можливістю доступу до 5 млрд доларів була схвалена 9 червня 2020 року з метою забезпечення підтримки платіжного балансу і бюджету у той час, як влада України бореться з наслідками шоку від пандемії COVID-19. Ця програма покликана консолідувати попередні досягнення та сприяти просуванню України шляхом важливих структурних реформ з метою мінімізації ключових вразливостей.

Тепер дію програми співпраці продовжено до кінця червня 2022 року.