Власники цінних паперів, які зберігалися у "Конкорді", не можуть розпоряджатися майном через порушення з боку ФГВФО
Київ • УНН
КИЇВ. 7 листопада. УНН. Низка клієнтів банку «Конкорд», який наразі перебуває у стані ліквідації, через порушення з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позбавлена можливості розпоряджатися власним коштовним майном, повідомляє УНН.
Деталі
Йдеться про майже 2 десятки фізичних та юридичних осіб, які користувалися для збереження цінних паперів ліцензованими послугами депозитарію банка «Конкорд». Через те, що банк перебуває у стані ліквідації, вони наразі позбавлені доступу до них. Таким чином у випадку, якщо, наприклад, клієнт зберігав у банку цінні папери, він наразі не має можливості виконувати з ними будь-які операції. В аналогічній ситуації опинилися й клієнти, які, наприклад, використовували депозитарій «Конкорду» для зберігання документів, що підтверджують їх право власності на майно – його наразі не можливо ані продати, ані передати чи подарувати, ані виконати з ним будь-які інші юридичні дії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ФГВФО безглуздо використовує кошти "Конкорду" - цього разу банк втратив майже 2 млн грн
У випадку, на кшталт ситуації з «Конкордом», вміст банківського депозитарію мав бути переданий до Національного депозитарію. Однак, за інформацією УНН, до цього часу Фонд гарантування вкладів не виконав цю операцію.
При цьому, згідно чинному Порядку видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу, рішення про анулювання ліцензії набирає чинності через 30 календарних днів з дня його прийняття – у випадку банку «Конкорд» це рішення набрало чинності 4 вересня. А відповідно до Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку, датою припинення діяльності депозитарної установи АТ «АКБ «КОНКОРД» є 4 листопада. Таким чином, Фонд гарантування вкладів мав до цієї дати завершити формування єдиного масиву інформації про клієнтів депозитарію «Конкорду» та їх майна.
Таким чином, власною бездіяльністю у важкий воєнний час ФГВФО, який має опікуватися інтересами клієнтів та вкладників банків, що перебувають у стані ліквідації, не лише позбавив громадян конституційного права власності, зокрема - користування власним майном, а й порушив чинні нормативи.
Як повідомлялося раніше, фонд гарантування вкладів затягує виплату людям зароблених грошей, які зберігалися в банку, що ліквідується. Наразі частина фізичних осіб, чия зарплата та особисті кошти зберігалися на карткових і поточних рахунках у банку «Конкорд» на момент ухвалення регулятором рішення про ліквідацію, досі не можуть отримати гроші. Це відбувається незважаючи на те, що Фонд гарантування вкладів заявив про повне завершення виплат вимог третьої черги кредиторів, куди входять фізособи.
Ситуація виникла через те, що кошти "загрузли" на транзитних рахунках - клієнти банку робили розрахунки у період, коли ще могли використовувати платіжні засоби і гроші вже були списані з їх особистих рахунків, але не вийшли за межі банку. Швидкість вирішення цього питання цілком залежить від Фонду, оскільки робота з транзитними рахунками у цьому випадку не регламентована нормативною базою – фактично, питання полягає у тому, аби «взяти й зробити».
Контекст
Правління Національного банку України прийняло рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Акціонерного товариства «АКБ «АКБ «КОНКОРД» з 1 серпня 2023 року. Виплати почалися 21 серпня. Загальна сума гарантованого відшкодування, яка була призначена до виплат вкладникам банку, становила 647 млн грн.
Задоволення вимог кредиторів третьої черги реєстру акцептованих вимог кредиторів банку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 31 серпня, тривало з 11 вересня. Для четвертої групи було погоджено виплату в розмірі 78 млн 74 тис. 125,60 грн, а для шостої — 85 тис. 792,56 грн відповідно. Виплати цим групам стартували з 28 вересня. А виплати сьомої черги («інші вкладники та юридичні особи (бізнес) – клієнти банку, які не є пов'язаними з банком особами» - ред.) почалися з 9 жовтня. Загальна сума вимог цієї черги становить 564,2 млн грн.
Нагадаємо
З приводу швидкості отримання коштів вкладниками та клієнтами банку співвласниця «Конкорду» Олена Сосєдка зазначала, що високоліквідних активів банку вистачить, щоб вкладники банку та акціонери отримали власні кошти, а, власне, виплати можна провести за 2-3 тижні. Але процес ліквідації банку жорстко зарегульовано законодавчо.