Уряд затвердив нову стратегію боротьби з резистентністю до антибіотиків
Київ • УНН
Кабмін схвалив державну стратегію протидії стійкості до протимікробних препаратів до 2030 року. План передбачає розширення мережі лабораторій та посилення контролю в медзакладах.
Кабмін хвалив державну стратегію боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів до 2030 року та план її реалізації на 2024—2026 роки. Зокрема, планують розширити національну мережу мікробіологічних лабораторій, посилити систему інфекційного контролю на рівні медзакладів та епіднагляд за резистентними збудниками. Про це УНН повідомляє із посиланням на МОЗ.
Деталі
Як вказав міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, стійкість до антибіотиків ставить під загрозу ефективне лікування будь-яких інфекцій — від пневмонії та туберкульозу до одужання пацієнтів після оперативних втручань. За його словами, зараз у світі резистентність бактерій до антимікробних препаратів спричиняє більше смертей, ніж ВІЛ чи малярія.
В Україні під час війни число травм зростає, лікарі стикаються зі збільшенням кількості інфекційних збудників, стійких до антимікробних препаратів
Для протидії цьому, як вказав Ляшко, за останні 3,5 роки збільшили кількість бактеріологічних лабораторій майже вдвічі — з 37 до 79, оновлені протоколи лікування та призначення антибіотиків для лікарів, затверджено стандарти інфекційного контролю, посилюється рутинний епіднагляд за антимікробною резистентністю, зокрема, серед поранених під час війни.
"Однак головне завдання для пацієнтів — припинити займатися самолікуванням, не призначати собі ліки самостійно і приймати препарати саме так, як їх призначив лікар; для медичних працівників (від медсестер до менеджерів) — дотримання стандарту інфекційного контролю, - вказав Ляшко.
Ухвалена урядом державна стратегія боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів передбачає:
- Посилення системи інфекційного контролю в закладах охорони здоровʼя.
- Підвищення спроможності бактеріологічних лабораторій.
-Впровадження системи нагляду за збудниками з АМР та споживанням антимікробних препаратів.
-Посилення заходів для забезпечення благополуччя тварин, ветеринарно-санітарного та епізоотичного благополуччя в контексті протидії поширенню збудників з АМР.
-Підвищення обізнаності населення, медичних та ветеринарних працівників щодо профілактики інфекцій та протидії поширенню збудників з АМР.
-Посилення кадрового потенціалу та проведення наукових досліджень.
Нагадаємо
У 2015 році ВООЗ запустила глобальну систему нагляду за застосуванням антимікробних препаратів. Україна долучилася до неї кілька років тому. Зокрема, в країні цефтриаксон та левофлоксацин перенесли до антибіотиків групи резерву. Тобто для іх призначення спершу лікар має провести письмове обґрунтування та погодження з клінічним фармацевтом призначення цих антибіотиків.