У Японії вважають, що вирішити питання Курил з РФ "вдасться лише при Путіні"
Київ • УНН
КИЇВ. 5 червня. УНН. Уряд Японії зможе вирішити проблему “північних територій” (так в країні називають південну частину Курильських островів) нібито лише поки на своєму посту залишається президент Росії Володимир Путін. Про це в суботу агентству Kyodo повідомив депутат від Партії японського відродження Мунео Судзукі, який протягом багатьох років займається питаннями діалогу Токіо і Москви, пише УНН.
Деталі
“Територіальне питання вдасться вирішити, лише поки Путін займає посаду президента РФ. Втративши цю можливість, ми назавжди залишимо його невирішеним”, — наводить агентство слова японського законодавця.
У свою чергу джерело в канцелярії японського прем’єр-міністра в розмові з Kyodo прокоментувало слова Путіна, сказані ним в п’ятницю на зустрічі з керівниками світових інформаційних агентств. “(Путін) продемонстрував налаштованість на продовження переговорів. Однак в уряді (Японії немає жодної людини, яка очікувала б одномоментного просування переговорного процесу”, — сказав співрозмовник агентства.
4 червня Путін заявив, що поправка до Конституції РФ про заборону на відчуження територій не означає, що переговори щодо мирного договору з Японією повинні бути припинені. Президент РФ також нагадав, що японська позиція з курильського питання неодноразово зазнавала змін, проте вказав, що з Японією в будь-якому випадку потрібно вибудовувати добросусідські відносини.
Контекст
У Кремлі багаторазово заявляли, що Росія зацікавлена в продовженні діалогу з Японією, в тому числі і з питань спільної господарської діяльності на південній частині Курильських островів.
25 березня японський прем’єр-міністр Йосіхіде Суга заявив, що Японія має намір продовжувати слідувати досягнутим раніше з РФ домовленостей про активізацію переговорів про мирний договір на основі радянсько-японської спільної декларації 1956 року. Міністр закордонних справ Японії Тосіміцу Мотегі на тому ж засіданні заявив, що Токіо продовжує вести з Москвою консультації з питань спільної господарської діяльності на південній частині Курильських островів. Зокрема, обговорення цієї теми, за його словами, ведеться в форматі онлайн.
На початку березня в Кремлі заявили, що не потрібно читати японські ЗМІ, які пишуть про повернення Курил.
До цього посол РФ в Японії Михайло Галузін заявив, що нова редакція російської конституції “не передбачає рішень на тему суверенітету” південних Курильських островів.
Раніше заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що японська влада усвідомлює “неможливість укладення мирного договору з Росією на нинішніх умовах Токіо в частині Курильських островів”, проте поки від них не відступає.
Москва і Токіо з середини минулого століття з перервами ведуть переговори про вироблення мирного договору за підсумками Другої світової війни. Основною перешкодою для його укладення стало питання про приналежність південної частини Курильських островів. У 1945 році весь архіпелаг був включений до складу Радянського Союзу, однак Токіо оскаржує приналежність Ітурупу, Кунаширу, Шикотану і групи нині незаселених островів, яку в Японії називають Хабомаї. МЗС РФ неодноразово заявляло, що “російський суверенітет над ними, що має відповідне міжнародно-правове оформлення, не підлягає сумніву”.
У той же час японський прем’єр заявив, що суверенітет Токіо поширюється на Курили, контрольовані РФ.
Відзначимо, що восени минулого року прем’єр-міністр Японії Йосіхіде Суга в ході проведеної телефонної розмови з президентом Росії Володимиром Путіним повідомив про своє бажання вирішити територіальну проблему двох країн. Раніше він заявив, що Токіо “має обговорювати з РФ приналежність всіх південних Курил”.
Також варто додати, що навесні 2020 року МЗС Японії повернуло в офіційні документи положення про повернення Курильських островів.