"У вас треба диплом забрати": інфекціоніст про неприйнятність виявлення COVID-19 тестами на антитіла
Київ • УНН
КИЇВ. 2 березня. УНН. За допомогою ІФА-тесту на антитіла у крові визначають імуноглобуліни А, М і G. А ІФА-тест на антиген коронавірусу робиться за допомогою мазка з носоглотки. Проблема в тому, що багато лікарів плутаються в цьому та часто використовують ІФА-тести на антитіла не за призначенням. Про це УНН розповів завідувач кафедри інфекційних хвороб, доктор медичних наук НМАПО ім. П.Л.Шупика Олександр Дуда.
Цитата:
“ІФА на антитіла — це аналіз на імуноглобуліни А, М і G. Береться кров, робиться аналіз на аналізаторах. А якщо ми з вами шукаємо антиген коронавірусу — то це з рото-носоглотки береться. Люди мають розуміти, що робиться на ранньому етапі (антиген), а що - на пізньому (антитіла). Бо я шокований: мені почали дзвонити лікарі та кажуть: "знайшли імуноглобуліни М, як людина може ходити на роботу? Вона ж заразить людей імуноглобулінами?“. Я відповідаю: у вас треба диплом забрати”, — зазначив Дуда.
Деталі
За його словами, для виявлення COVID-19 "тут і зараз" робиться тест на антиген коронавірусу, а для визначення імунітету до хвороби — тест на антитіла.
“Ген — це те, що викликає захворювання. У першу чергу — це вірус. І якщо ми говоримо ген — це можуть бути ділянки вірусу, хоч і зруйновані, але на нього виробляється захист — антитіла — і вони поділяються на секреторні — ранні та важковловні — імуноглобулін А, який в цілому ніякого значення не має, бо показує, як працює слизова оболонка: вона включилася в роботу чи ні. Далі імуноглобуліни М — це ранній показник запального процесу, перший-другий тиждень вже після захворювання та появи симптомів, а далі підключаються найважливіші для виявлення імуноглобуліни G. Це — пізній захист, який показує, що організм людини зустрічався з коронавірусом”, — пояснив експерт.
Дуда окремо відзначив, що тестування крові на антитіла за допомогою імуноферментного аналізу (ІФА) має також значення для перевірки ефективності вакцинації населення.
“Стосовно вакцинації: нам головне, який рівень у населення імуноглобуліну G. І для того, щоб про цей рівень казати — треба серйозні дослідження проводити, не 10-12 штук, а дивитися, коли збираються по 700 тисяч результатів”, — зауважив експерт.