Сумнівний професор у сумнівному ВНЗ: як один депутат будує свою наукову кар’єру
Київ • УНН
Депутат Вінницької обласної ради від партії «Батьківщина» Геннадій Мазур, який за сумісництвом є професор кафедри управління та адміністрування Вінницької академії безперервної освіти, це яскравий приклад необхідності докорінного реформування системи закладів вищої освіти в Україні.
В Україні періодично піднімають питання необхідності скорочення та реорганізації різноманітних університетів, інститутів, академій тощо. І справа тут не тільки в тому, що деякі з них штампують відверто фейкові дипломи й тим самим знецінюють саме поняття вищої освіти. Досить часто знання у таких ВНЗ намагаються давати особи із сумнівним академічним багажем.
Яскравим прикладом необхідності докорінного реформування системи закладів вищої освіти в Україні є професор кафедри управління та адміністрування Вінницької академії безперервної освіти та за сумісництвом депутат Вінницької обласної ради від партії "Батьківщина" Геннадій Мазур, пише УНН.
Згадана Академія була звичайним Інститутом післядипломної освіти педагогічних працівників. Однак, у 2015 році Вінницька обласна рада вирішила змінити назву закладу на більш промовисту. У 2016 році Академія отримала відповідну ліцензію і з того часу могла набирати на навчання студентів після закінчення 11 класів або з дипломами молодшого спеціаліста.
У 2018 році в Академії починає працювати Геннадій Мазур, який у 2015-2020 роках в якості депутата очолював бюджетну комісію Вінницької облради.
І за дивним збігом обставин з того часу суми коштів, які виділялися з бюджету області на післядипломну освіту педагогічних працівників, з кожним роком почали зростати. Якщо на 2018 рік по цій статті видатків заклали 21 мільйон гривень, то на 2022 рік було заплановано вже майже 41,5 мільйона гривень.
Як стверджують депутати облради, левова частка коштів спрямовувалася саме на Академію безперервної освіти.
Окрім цього, заклад укладав окремі договори з територіальними громадами Вінницької області щодо підвищення кваліфікації педагогів.
До того ж варто зазначити, що навчання в для звичайних студентів в Академії є виключно платним. Щоб отримати диплом бакалавра у напрямку "публічне управління та адміністрування" необхідно сплатити 14 тисяч гривень на рік, за диплом магістра доведеться викласти 24 тисячі гривень на рік.
Повертаючись до Мазура, то якщо вірити його сторінці у Вікіпедії, то він фахівець широкого профілю: член Союзу юристів України, член Національної спілки журналістів України, Заслужений економіст України, професор, доктор економічних наук.
Щоправда, наукові регалії Мазура можна поставити під серйозний сумнів. У 2008 році він, нібито, захистив кандидатську дисертацію "Соціально-економічні проблеми розвитку села та шляхи їх вирішення (регіональний аспект)".
Ще минулого року журналісти за допомогою відомого антиплагіатного сервісу StrikePlagiarism.com перевірили унікальність автореферату до "наукової" роботи Мазура викладеного на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського. з’ясувалося, що подібний на 77,52% текст викладено на ресурсі samzan.net, який є популярним майданчиком для збору замовлень на написання студентських та наукових робіт "під ключ", а його основними користувачами є громадяни країни-агресора.
Як відомо, такого роду ресурси часто викладають приклади своїх робіт через певний час, після здачі роботи замовнику.
Незважаючи на розголос, в Міністерстві освіти та науки України жодним чином не відреагували на те, що в одному з Вищих навчальних закладів викладає людина, яка з великою долею ймовірності не писала своєї кандидатської дисертації, і є звичайним плагіатором.
Більше того, тепер вже у якості доктора економічних наук Мазур є головою однієї з спеціалізованих вчених рад з правом прийняття до розгляду та проведення разового захисту дисертації на здобуття ступеня доктора філософії.
Цікаво, чи підказує Мазур цим здобувачам, як без особливих зусиль можна написати "наукову" роботу?
Зрештою, ця ситуація знову повертає нас до питання необхідності докорінного реформування освітньої та академічної сфер, щоб було менше таких людей як Мазур: з сумнівними дисертаціями та необґрунтованими претензіями на наукову діяльність.
Може саме через таких як пан Мазур у консолідованому рейтингу за 2023 рік з 239 українських ВНЗ Вінницька академія безперервної освіти займає 222 місце.
Додамо також, Мазуру нині 50 років. Попри те, що на його сторінці у Вікіпедії відсутня інформація, що він проходив службу в армії чи закінчував військову кафедру, на час воєнного стану він є військовозоб’язаним. Але депутат Вінницької облради від "Батьківщини" може не переживати, що опиниться на фронті: як викладач і науковець він має бронь.
Хоча, у випадку Мазура його бронь мало чим відрізняється від броні клоуна пересувного цирку…