Старовинний гравірований камінь, знайдений в Італії, може бути найдавнішою картою зоряного неба

Старовинний гравірований камінь, знайдений в Італії, може бути найдавнішою картою зоряного неба

Київ  •  УНН

 • 30807 перегляди

Read in English

Вчені знайшли потенційну небесну карту на камені в Італії 1800-400 років до н.е., на якій, можливо, були зображені такі сузір'я, як Скорпіон і Оріон. Відкриття може передувати найдавнішій відомій зоряній карті.

Знайдений неподалік Трієста (Італія) круглий камінь, датований епохою між 1800 р. до н. і 400 р. до н.е., представляє 29 гравюр на поверхні - вони нанесені, на думку вчених, не випадково, оскільки складаються у відомі сузір'я. Це і може бути найстаріше зображення нічного неба, відоме на сьогодні, вважають італійські археологи.

Про це повідомляє УНН із посиланням на Astronomische Nachrichten та Il Piccolo - Trieste.

Деталі

Насправді йдеться про два круглих камені, що були знайдені біля входу до кастельере Рупінпікколо (Rupinpiccolo). Кастельере – це невелике і старовинне укріплене поселення; такого типу "маленькі замки" набули поширення в Істрії (Хорватія) та на сході Італії; їх об'єднують у так звану кастельєрську археологічну культуру.

Два камені, діаметром близько 50 см і глибиною 30 см, були знайдені у старовинній споруді оборонного призначення, яка використовувалася, як укріплення в період з 1800-1650 рр. до 400 р. до н.е.

Image

Зазначається, що один із них, крім круглого вирізу, не має жодних інших слідів обробки. Як вважають дослідники, цей камінь зображує Сонце. Інший кам'яний диск може бути найдавнішою небесною картою з коли-небудь виявлених.

З України хотіли вивезти унікальну палеонтологічну знахідку юрського періоду20 груд. 2023, 08:48 • 31826 переглядiв

Знахідка вчених

Астроном з Інаф у Трієсті Паоло Моларо та археолог з Університету Ка' Фоскарі у Венеції та ІКТП Федеріко Бернардіні зрозуміли це і виклали свою гіпотезу у статті, опублікованій минулого місяця в Astronomische Nachrichten, найстарішому астрономічному журналі, який досі видається у світі.

Приблизно два роки тому зі мною зв’язався Федеріко Бернардіні, якого я не знав, і сказав мені, що йому потрібен астроном

- згадує Моларо в інтерв’ю.

Першою реакцією астронома була недовіра - він враховував, що південна частина Скорпіона знаходиться трохи вище горизонту в місцевих широтах.

Але потім, виявивши, що прецесія рівнодення піднімає його приблизно на 10-12 градусів і разючий збіг із сузір'ям, я почав вивчати питання далі... Так я визначив Оріон, Плеяди і, в глибині, Кассіопею

- каже астроном.

Загалом Моларо та Бернардіні ідентифікували 29 знаків: 24 з одного боку каменя та 5 з іншого. Вони розподілені нерівномірно, але всі мають спільну орієнтацію, ніби їх вигравірувала одна особа – це могла бути людина, озброєна молотком і рудиментарним металевим долотом з наконечником 6-7 мм, припускають вчені.

150 євро за маску вартістю мільйони: літнє подружжя не змогло оцінити справжню цінність твору мистецтва19 груд. 2023, 22:45 • 26147 переглядiв

29 гравіювань на камені

Щодо 29 знаків. Всі вони, окрім одного, збігаються з зірками Скорпіона, Оріона, Плеяд та, ймовірно, враховуючи п'ять знаків на зворотному боці каменю - Кассіопеї. Це збіг дуже високої статистичної значущості, уточнюють автори. Відхилення від істинних позицій має такий порядок, який свідчить про велику ретельність у виконанні.

29-й знак міг опинитися там навмисно. Автори припускають, що знак міг зображати наднову, або так звану "невдалу наднову", - тобто один з тих об'єктів, які астронавти називають перехідними, і які у певний момент з’являються, а потім знову зникають. Якщо це так, припускають Моларо і Бернардіні, то в цьому місці неба сьогодні може бути чорна діра. Тож, можливо, варто спробувати виявити її сліди.

Санта Клаус літає під радаром ВПС США: вже відомо про мільярди подарунків по всьому світу25 груд. 2023, 10:46 • 24187 переглядiв

Найдавнішим зображенням нічного неба, відомим на сьогоднішній день, ймовірно, є диск Небра, - бронзовий артефакт із золотими аплікаціями, що позначають Сонце, Місяць і Плеяди: він походить з Німеччини і датується приблизно 1600 роком до н.е. Але це не справжня карта: це скоріше символічне зображення.

Якщо прийняти протоісторичне датування артефакту, то відносно точне відображення зірок на камені з Рупінпікколо було б принаймні на кілька століть раніше, підсумовують автори дослідження.

"Традиції щедрого вечора України" поповнили список нематеріальної культурної спадщини країни26 груд. 2023, 14:42 • 37025 переглядiв