Міноборони презентувало концепцію реформи військово-лікарських комісій

Міноборони презентувало концепцію реформи військово-лікарських комісій

Київ  •  УНН

 • 45749 перегляди

Read in English

Міноборони та МОЗ представили проєкт реформи військово-лікарських комісій. Нова система передбачає анонімізацію даних, електронний документообіг та можливість проходження медогляду в обраній лікарні.

Міністерство оборони України спільно з Міністерством охорони здоров’я представили проєкт реформи військово-лікарських комісій (ВЛК), яка має завершитися у листопаді 2025 року. Про це повідомляє Міністерство оборони України, передає УНН.

Деталі

Презентація відбулася під час тематичної зустрічі Ради донорів інституційних реформ МОУ, у якій взяли участь заступник міністра оборони бригадний генерал юстиції Сергій Мельник, заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко та заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов.

Заступник міністра оборони Сергій Мельник наголосив, що принципи роботи ВЛК не змінювались десятиліттями. Система, яка існує зараз, є "рудиментом старого адміністративного підходу". Вона повна зайвих бюрократичних ускладнень, корупційних ризиків.

Ми маємо суттєво знизити ці ризики. Тому я вдячний за підтримку реформи всім партнерам та громадським організаціям, які були залучені до запуску цього проєкту

- підкреслив Сергій Мельник.

Учасники зустрічі зазначили, що сучасна система військово-лікарських комісій має двосторонні недоліки. З одного боку, вона дозволяє окремим особам уникати військової служби без законних підстав, а з іншого – не запобігає потраплянню на службу людей з серйозними захворюваннями, що створює додаткові труднощі для Збройних Сил.

Реформа дозволить розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних — медичний і адміністративний. Одні фахівці проводитимуть медичний огляд для ВЛК, а інші — аналізуватимуть анонімізовані результати цих медоглядів.

Для проходження військово-лікарської комісії більше не потрібно буде йти до ТЦК. Військовозобов'язані зможуть самостійно обрати лікарню, де проходитимуть медогляд. Дані звідти потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров'я (ЕСОЗ).

Згодом дані з ЕСОЗ потраплятимуть у медичну інформаційну систему ЗСУ, яку модернізують під цю реформу: зокрема створять технічну можливість отримувати дані з ЕСОЗ та електронний кабінет ВЛК. Військово-лікарська комісія отримає дані про людину, ознайомиться з ними, та винесе своє адміністративне рішення.

Анонімізовані дані надходитимуть на випадкову комісію, члени якої не знатимуть, чиї документи розглядають. Це унеможливить маніпуляції та зловживання.

Станом на сьогодні у контексті ВЛК маємо старі бюрократичні норми, які повільно працюють і не викликають довіри у громадян. Ця реформа потрібна, щоб військовозобов'язані могли довіряти системі. Проходити медогляд у цивільних закладах. Відчувати, що їх права захищені й що після медогляду їх одразу не визнають придатними, якщо у них насправді є якісь хвороби. Наша пропозиція — створити прозорий і зрозумілий шлях, який створить підґрунтя для довірливих стосунків й зробить так, щоб виносилися справедливі висновки

- зазначила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

Після кожного рішення буде видно цифровий слід — електронні підписи як лікаря, так і працівника ВЛК. Висновки комісій зберігатимуться. Все це спростить перевірку і моніторинг діяльності ВЛК правоохоронними органами.

Впровадження реформи відбуватиметься у три етапи та має завершитися у листопаді 2025 року.

Довідково

Рада донорів інституційних реформ Міністерства оборони України  – це платформа координації та комунікації між МОУ та донорами щодо розробки та впровадження реформ сектору оборони. Тематичні зустрічі Ради донорів МОУ проводяться з метою залучення донорів до впровадження проєктів у напрямках стратегічних пріоритетів МОУ.

Нагадаємо

Міністерство оборони України планує ініціювати можливість проведення перевірок, моніторингу закладів, які проводять ВЛК, за допомогою певних інспекційних механізмів.