Іноземні експерти можуть зіграти важливу роль у прозорості конкурсу на посаду очільника Фонду гарантування вкладів – політолог

Іноземні експерти можуть зіграти важливу роль у прозорості конкурсу на посаду очільника Фонду гарантування вкладів – політолог

Київ  •  УНН

 • 85782 перегляди

Read in English

МВФ вимагає відкритого конкурсу на посаду директора ФГВФО. Політолог Рейтерович вважає, що залучення іноземних експертів забезпечить прозорість процесу та оцінку доброчесності кандидатів.

Міжнародний валютний фонд вимагає від України розробки процедури проведення відкритого конкурсу на посаду директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Основною вимогою до процедури може бути залучення до складу комісії іноземних експертів, адже саме вони приділяють основну увагу бездоганній репутації кандидатів. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив політолог Ігор Рейтерович.

Контекст

У вересні в Україні розпочне роботу місія МВФ у контексті підготовки до пʼятого перегляду програми розширеного фінансування. Експертні обговорення фокусуватимуться на стані виконання Україною умов Меморандуму про економічну та фінансову політику. Одним із пунктів документа є розробка процедури та проведення навесні 2025 року конкурсу на посаду очільника ФГВФО.

Я не думаю, що саме конкретно до цього (конкурсу – ред.) повинні бути якісь додаткові вимоги, крім, можливо, дійсно міжнародних експертів, які можуть бути залучені до відбору цієї людини, і то в першу чергу в плані дотримання принципів доброчесності. Оце важливий момент, як правило це ключова проблема, на яку всі звертають увагу і намагаються якимось чином її врегулювати

- зазначив Рейтерович.

За його словами, наразі головне – це ухвалення рішення про повернення до відкритих конкурсів на посади очільників державних органів, тому що під час дії правового режиму воєнного стану проведення практично усі конкурси призупинені, а призначення на посади відбуваються поза конкурсом. 

"І вже неодноразово наші партнери вказували, що треба поступово це змінювати, але ситуація поки що не міняється. Тому сподіваюся, що вона зміниться у майбутньому", - сказав Рейтерович.

Водночас, за його словами, найважливішим пунктом, на який необхідно звертати увагу під час конкурсного відбору на посаду директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб повинна бути бездоганна репутація кандидатів. 

Це повинна бути людина, до якої з точки зору доброчесності не буде ніяких питань. Що мається на увазі під доброчесністю: перший момент – це той спосіб життя, який не суперечить чинному законодавству і не викликає ніяких питань з точки зору як правових, так і морально-етичних норм, і другий момент – це відсутність у цієї людини якихось не формальних зв’язків з якимись там компаніями чи людьми, які дотичні, наприклад, до тієї сфери, в якій ця людина буде працювати. Оце ключовий момент

- підкреслив Рейтерович.

За його словами, очільником ФГВФО повинна бути людина з одного боку професійна, а з іншого боку без жодного конфлікту інтересів. "Оце якраз можуть визначити в першу чергу закордонні експерти, які, як правило, на таке і звертають увагу передусім",- зазначив політолог.

Нагадаємо

Після звільнення Світлани Рекрут з посади директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів обовʼязки очільника виконує її заступниця Ольга Білай. За даними ЗМІ, попри вимоги МВФ, Адміністративна рада Фонду планує призначити нового керівника в закритому режимі. Наразі розглядають дві основні кандидатури – Білай і очільник Управління роботи з проблемними активами Нацбанку Павло Поляруш, якого журналісти називають головним претендентом на цей пост. 

За даними ЗМІ, Поляруш неодноразово виїжджав за кордон після початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну. Зокрема, журналісти повідомили, що у листопаді 2022 року він отримав дозвіл на виїзд за межі країни від одіозного ексзаступника міністра оборони, який наразі є підозрюваним у корупційних злочинах. Дозвіл нібито був виданий Полярушу на виїзд за кордон на елітному автомобілі Lexus за гуманітарною допомогою. Водночас, на яких підставах Поляруш їздив за кордон з лютого по листопад 2022 року, поки не відомо.

Член комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури Микола Величкович вважає, що правоохоронці повинні розібратися з виїздами Поляруша за кордон. А член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Геннадій Касай не виключає, що у Поляруша можуть виникнути через це проблеми під час проходження спецперевірки як кандидата на посаду директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.