Чи втратять можливість бронювання працівники, які працевлаштовані після 18 травня: Мінекономіки пояснило
Київ • УНН
Мінекономіки спростувало чутки про вплив дати працевлаштування на можливість бронювання від мобілізації. Критичність підприємства та зарплата від 20 тис. грн - єдині обов'язкові критерії для отримання відстрочки.
Будь-яка дата працевлаштування людини на підприємстві не має ніякого відношення до можливості її бронювання. Зараз обов’язкові два критерії, яким має відповідати підприємство - критичність й відповідний рівень заробітної плати. Про це повідомив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів, коментуючи заяви про 18 травня в ефірі телемарафону, передає УНН.
Нардеп Богдан Кицак заявляв, що нібито для отримання бронювання від мобілізації працівник мав бути працевлаштованим на підприємство до 18 травня 2024 року.
На запитання, чи працівники, які працевлаштовані на підприємстві пізніше 18 травня втратять можливість отримати бронювання, Кіндратів відповів: "Будь-яка дата працевлаштування людини не має ніякого відношення до можливості її бронювання. Можливість бронювання визначається критичністю підприємства й відповідним рівнем заробітної плати по людині яка планується до бронювання. Ця дата (18 травня – ред.) дійсно є в постанові й вона була в попередній постанові, але вона в собі мала зовсім іншу логіку".
Кіндратів зазначив, що ця дата для визначення відсоткового співвідношення.
Це дата від якої по формулі відраховувалася кількість людей, які можуть бути заброньовані. Тобто, це для відсоткового співвідношення. Наприклад, раніше до 18 травня, коли ця норма була інтегрована, підприємство мало, наприклад, 100 людей в штаті й вони бронювали 50%. Тобто в них 50 було заброньовано, 50 потенційно могли бути мобілізовані. Якби з цих 50 потенційно мобілізованих забрали б 20, то на наступній ітерації отримання бронювання розрахункова цифра була б не 100%, а 80%. Саме цією нормою зафіксували цю можливість, що підприємство фіксує собі умовну квоту й 50% рахується від тієї дати
Окрім того, Кіндратів пояснив, що потрібно зробити підприємству, яке раніше було визнано критичним для того, щоб зараз бронювати своїх працівників.
"Ми на сьогодні прийняли нову постанову, яка визначає спосіб та обов’язкові нові критерії для визначення критичності. Тобто підприємству, яке на сьогодні вже має критичність й вже є заброньовані працівники, потрібно відкрити постанову та перевірити, чи відповідає воно новим критеріям й переподатися в орган, який визначав їх критичність - це обласна військова адміністрація, чи відповідне міністерство, чи центральний орган виконавчої влади, й переподатися, перепройти, переотримати статус критичності", - сказав Кіндратів.
Він зазначив, що після цього підприємство зможе в повному обсязі продовжувати бронювати нових співробітників, чи змінювати структуру своїх заброньованих людей.
Зараз в нас два обов’язкових критеріїв, яким має відповідати підприємство: відсутність податкової заборгованості будь-якої та середня заробітна плата по підприємству та заробітною платою по працівнику, який бронюється. Те й те має складати від 20 тис. грн
На запитання, чи після того, як підприємство підтвердить свій статус критичного, чи будуть анульовані бронювання термін дії яких ще не сплив, Кіндратів відповів: "В момент, коли підприємство отримує нову критичність, орган який визначав критичність заливає її в систему "Дія" й керівник підприємства приймає рішення, кого він перебронює на наступний термін".
Він зазначив, що на сьогодні всі чинні бронювання будуть діяти до 28 лютого.
"Тобто підприємствам треба в цей час пройти процедуру перепідтвердження власної критичності та перебронювати по новій процедурі людей", - додав заступник міністра.