Єврокомісія закликала країни ЄС відкрити внутрішні кордони до 15 червня, з 1 липня - зовнішні для ряду країн, України у списку немає
Київ • УНН
КИЇВ. 11 червня. УНН. Єврокомісія (ЄК) настійно закликає всі країни — члени Євросоюзу відкрити внутрішні кордони до 15 червня. Крім того, вона рекомендує почати поетапне відкриття зовнішніх кордонів з 1 липня, зокрема, шляхом складання загального списку держав, громадяни яких зможуть першими приїхати до ЄС. Про це йдеться в опублікованій в четвер заяві ЄК, відзначає УНН.
“Деякі країни-члени вже зняли обмеження в рамках ЄС, а інші планують зробити це з 15 червня 2020 року. ЄК закликає інші держави-члени завершити процес зняття обмежень на вільне пересування та скасування внутрішнього прикордонного контролю в рамках ЄС до 15 червня 2020 року”, — наголошується в документі.
На питання журналістів про те, чи знають про позицію ЄК країни, які не збираються відкривати кордони до 15 червня, наприклад Іспанія та Португалія, єврокомісар з питань внутрішніх справ Ільва Юханссон відповіла: “Найголовніше, що слід зрозуміти державам ЄС: всі внутрішні кордони повинні бути відкриті до того, як почнуть відкриватися зовнішні. Це найважливіше”.
Про зовнішні кордони
“Після скасування всіх прикордонних перевірок усередині Євросоюзу ми пропонуємо чіткий і гнучкий підхід до зняття обмежень на в’їзд в ЄС, починаючи з 1 липня. Міжнародні подорожі є ключовими для туризму і бізнесу, а також для возз’єднання сім’ї та друзів”, — сказала Юханссон.
У заяві ЄК підкреслюється, що країни ЄС повинні скласти загальний список держав, для яких зовнішні кордони відкриються в першу чергу. Головним критерієм тут буде епідеміологічна ситуація в конкретній третій країні. “Оскільки мандрівники, які в’їжджають в ЄС, можуть вільно перемісуватися з однієї країни в іншу, вкрай важливо, щоб держави-члени координували свої рішення про скасування обмежень на поїздки. Саме тому країни-члени повинні узгодити спільний список держав, які не входять в ЄС, для яких з 1 липня можуть бути зняті обмеження на поїздки”, — наголошується в документі.
За словами єврокомісара, цей перелік буде постійно розширюватися. “Список буде розширюватися, може бути, не кожен день, але кожного тижня”, — додала вона.
Today we recommend to Schengen Member States to lift all internal border controls by 15 June 2020.
We are also proposing a clear and flexible approach towards removing restrictions on travel to the EU starting on 1 July.
More here: https://t.co/ECAQ0eMYyo @YlvaJohansson pic.twitter.com/ppQkMbX6qz
Відносно віз і студентів
ЄК закликає країни — члени ЄС відновити візові операції в третіх державах відразу після відкриття зовнішніх кордонів, щоб туристи могли почати оформляти візи. “Після прийняття рішення про скасування обмежень на несуттєві поїздки в ЄС все держави-члени повинні якомога швидше відновити візові операції щодо відповідних третіх країн”, — йдеться в заяві.
У ньому підкреслюється, що “мінімальні візові послуги повинні як і раніше надаватися особам, віднесеним до категорії „важливих мандрівників“, в усьому світі, навіть якщо загальні обмеження на поїздки залишаться в силі для даної третьої країни”. До таких осіб ЄК пропонує додати і іноземних студентів. “Для країн, щодо яких обмеження залишається в силі, Єврокомісія пропонує розширити категорії дозволених мандрівників, включивши в них, наприклад, іноземних студентів”, — зазначається в документі.
Відносно Західних Балкан
Єврокомісія вже зараз рекомендує країнам — членам Євросоюзу з 1 липня відкрити кордони для Албанії, Боснії і Герцеговини, Північної Македонії, Сербії, Чорногорії та частково визнанного Косово. “Відповідно до пропонованої інструкцією Єврокомісія також рекомендує скасувати обмеження на поїздки для Албанії, Боснії і Герцеговини, Косово, Чорногорії, Північної Македонії та Сербії з 1 липня, з огляду на те, що епідеміологічна ситуація там аналогічна або краще, ніж в ЄС”, — вказується в заяві.
У ЄК підкреслюють, що це рішення свідчить і про важливість регіону Західних Балкан для Брюсселя.
Про закриття кордонів
Згідно з останніми рекомендаціями ЄК, кордони держав ЄС повинні залишатися закритими як мінімум до 15 червня. Заборонені поїздки, які не є невідкладними. Виняток зроблено для дипломатів, медпрацівників, дослідників, що займаються проектами по боротьбі з коронавірусом, транспортного персоналу, громадян і резидентів країн Євросоюзу, які повертаються додому, а також членів їх сімей.
При цьому, відповідно до норм ЄС, всі юридичні рішення про порядок перетину кордонів приймають не інститути Євросоюзу, а уряди держав — членів співтовариства.